16
Lis

DZIECKO – DŁUŻNIKIEM

Czy w ogóle jest możliwa sytuacja, w której małoletnie dziecko jest dłużnikiem? Oczywiście, że tak. Albo z powodu samodzielnego zaciągnięcia długu (mam na myśli dziecko powyżej 13 roku życia, które zawarło umowę należącą do – jak to pięknie nazywa kodeks cywilny – „umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego”), albo z powodu popełnienia czynu niedozwolonego przez dziecko, albo np. z powodu dziedziczenia długu. Co zrobić, żeby dziecko nie dziedziczyło długu pisałam tu. Teraz chodzi mi o sytuację, w której do odrzucenia spadku w imieniu dziecka nie doszło.

Czy dłużnik będący dzieckiem może spać spokojnie dlatego, że właśnie jest dzieckiem? Właściwie powinnam jednak pisać o spokojnym śnie rodziców, bo to przecież oni się martwią długiem dziecka.

Niestety na spokojny sen w takiej sytuacji nie można liczyć. Dziecko to taki sam dłużnik, jak każdy inny, z jednym wyjątkiem: często nie ma swojego majątku i nie zarabia. Trudno więc prowadzić egzekucję. Jest to jednak problem czysto techniczny. Żeby była jasność – rodzice nie odpowiadają za długi swoich dzieci.

Nie ma żadnych przeszkód prawnych, by egzekwować dług od małoletniego dziecka (najwyżej egzekucja będzie bezskuteczna). Z całą pewnością wierzyciel nie musi czekać do osiągnięcia pełnoletniości dłużnika (dziecka).

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

dorota Czerwiec 20, 2014 o 21:52

proszę o informację – mąż mój odrzucił spadek po wuju 21.03.14 a ja po trzech miesiącach złożyłam wniosek do sądu rodzinnego o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku mojej małoletniej córce. czy okres oczekiwania na rozprawę odlicza się od tych sześciu miesięcy? czy termin upłynie 21.09.14?

Odpowiedz

swaczyna Czerwiec 22, 2014 o 21:43

Nie do końca rozumiem Pani pytanie. Niezależnie od tego, odpowiem, jak zwykle: nie udzielam odpowiedzi na blogu w indywidualnych sprawach (nawet na najprostsze pytania). Jeżeli pytanie ma charakter uniwersalny, staram się odpowiedzieć wpisem na blogu.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Poprzedni wpis:

Następny wpis: