15
Mar

ODRZUCENIE SPADKU ZA ZYCIA SPADKODAWCY

Planowałam kompletnie inny temat na wpis w tym tygodniu. Jak to bywa, życie zweryfikowało moje plany. Kilka dni temu „padł” mój komputer. Szczerze mówiąc i tak długo wytrzymał (ponad 2 lata) po tym, jak zalałam go sokiem (pierwszy raz w życiu zalałam czymkolwiek komputer). Nie mogę mieć więc w tej sytuacji pretensji. Niestety wprowadziło to do mojego życia zawodowego dość sporo zamieszania. Na razie z utęsknieniem czekam na nowy sprzęt (ma być najpóźniej we wtorek) i żebrzę po rodzinie – korzystam z użyczonych komputerów. Nie dla wszystkich się to dobrze kończy – wczoraj wykończyłam laptop moje mamy (nie pomaga to w pożyczeniu komputera, bo po rodzinie poszła fama, że lepiej, żebym nie dotykała kolejnych laptopów ;-(). Cóż, planowany temat – wymagający większej ilości czasu przy komputerze – musi poczekać…

Tytuł dzisiejszego wpisu jest – nie ukrywam – nieco prowokacyjny. Czy można odrzucić spadek za życia spadkodawcy? Odpowiedź jest zwięzła – nie można. Taka możliwość otwiera się dopiero z chwilą śmierci spadkodawcy (o odrzuceniu spadku wcale sporo już napisałam na blogu – można zerknąć tu).

Co w takim razie może zrobić osoba, które już za życia spadkodawcy wie, że nie chce dziedziczyć i już teraz chce uniknąć przyszłych kłopotów?

Można zawrzeć umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia. To wyjątek od zasady, że za życia spadkodawcy nie można zawierać umów o spadek po osobie żyjącej. Umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia można zawrzeć tylko u notariusza. Trzeba pamiętać, że umowa zawarta np. między ojcem, a córką obejmuje także dzieci córki chyba, że inaczej zastrzeżono w umowie. Te osoby, które zawarły umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia ze spadkodawcą nie dziedziczą. Jeżeli inaczej nie zastrzeżono, nie dziedziczą także dzieci zrzekającego się dziedziczenia.

Co, jeśli osoby zainteresowane zmienią za jakiś czas zdanie?

I na to jest rada. Trzeba zawrzeć kolejną umowę, tym razem uchylającą zrzeczenie się dziedziczenia – znów u notariusza w formie aktu notarialnego.

To jedyna metoda pozwalająca na uniknięcie dziedziczenia za życia spadkodawcy. Po śmierci spadkodawcy pozostaje jedynie odrzucenie spadku.

{ 23 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Paweł Marzec 15, 2015 o 23:39

Mam nadzieję, że nie utraciła Pani żadnych pozwów ani wniosków, które miały być \”jutro do wysłania\”. Tak a propos, zgrywa Pani bieżącą pracę na chmurę albo dysk przenośny, czy wszystko trzyma na jednym komputerze? Jak odzyska Pani swoje pliki teraz?

Odpowiedz

swaczyna Marzec 16, 2015 o 08:11

Dane mam zabezpieczone. Problem w tym, że niespecjalnie mam na czym pracować.

Odpowiedz

Wiola Lipiec 6, 2015 o 16:21

mam pytanie
a czy umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia przy notariuszu musi byc moja mama i ja .chodzi o to ze chce za zycia mojej mamy zrzec sie dziedziczenia io jakie dokumenty potrzebuje wtedy aby takie akt notarialny spozadzic
dziekuje i pozdrawiam Wiola

Odpowiedz

Ewelina Styczeń 17, 2016 o 13:51

Moje pytanie brzmi – czy prawnuki dziedziczą spadek mimo, że dziadek dzieci podpisał ze swoim ojcem taka umowę? A co z dalszą rodziną ( braćmi, bratankami itp. )? Czy oni dziedziczą mimo, że taka umowa była zawarta miedzy ojcem a synem?

Odpowiedz

swaczyna Styczeń 24, 2016 o 17:51

Przede wszystkim należy zapoznać się z treścią umowy. Bez tego nie da się nic powiedzieć o dziedziczeniu.

Odpowiedz

Rafał Marzec 19, 2016 o 20:12

Mam pytanie siostra bede placila dlugi ojca nie odrzucila spodku ma 2 dziedzi mezadka pracuja oboje i chowaja razem dzieci

Odpowiedz

Rafał Marzec 19, 2016 o 20:14

Sa jakies przedawnienia spdkowe nie zyjeb juz 8 lat ojciec

Odpowiedz

swaczyna Marzec 19, 2016 o 21:24

To nie jest wbrew pozorom proste pytanie. Ulubiona odpowiedź prawnika – to zależy. Proszę zgłosić się z problemem do adwokata.

Odpowiedz

Iwona Wrzesień 8, 2016 o 19:36

Dzień dobry,

Mam pytanie. Chciałabym zrzec sie dziedziczenia do spadku po moim kuzynie. Wiem, że nie pracuje, zapożycza sie, poza tym nie ma rodziny wiec długi moga automatycznie przejda na mnie i na siostre. Problem w tym, ze kuzyn Nie jest do konca normalny. Ma coś w rodzaju „żółtych papierów”. Pytanie brzmi: czy moge isc z taka osoba do notariusza i zrzec sie spadku? Czy ten dokument bedzie ważny?

Odpowiedz

swaczyna Wrzesień 9, 2016 o 18:23

Nie mam pojęcia, bo nie wiem co to za „żółte papiery”. Proszę też pamiętać, że nie udzielam tu porad prawnych.

Odpowiedz

Monika Grudzień 26, 2016 o 21:18

Ależ prosze wybaczyć… wszyscy wiedza co to sa „żółte papiery”…. pozdrawiam

Odpowiedz

swaczyna Grudzień 26, 2016 o 22:37

Rozumiem, ale zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Napisała Pani „coś w rodzaju „żółtych papierów”.

Odpowiedz

Wiola Wrzesień 17, 2016 o 13:06

Jeśli mój syn kończy w grudniu 17 lat czy już teraz za mojego życia może zrzecz się po mnie spadku . Bardzo proszę o odpowiedź jest to dla mnie bardzo ważne . Z góry dziękuję Wiola

Odpowiedz

swaczyna Wrzesień 20, 2016 o 14:59

Bardzo dziękuję za pytanie. Problem jest szerszy tzn. nie dotyczy tylko zrzeczenia się spadku. Postaram się sporządzić osobny wpis na ten temat.

Odpowiedz

Anna Październik 4, 2016 o 02:17

Witam serdecznie.
Mój maż ma długi z czasu jak go jeszcze nie znałam, przed ślubem spisalismy intercyze. Mamy 9 miesieczne dziecko. Wiem ze po jego śmierci długi beda dziedziczone, chcemy spisac notarialna umowe o zrzeczeniu sie dziedziczeni (bo to same długi)a. Jak to jest przy dziecku? Niechce by dziecko dziedziczyło długi. Czy ta umowa moze je obejmować? Bardzo prosze o pomoc . Pozdrawiam Anna.

Odpowiedz

swaczyna Październik 8, 2016 o 15:40

Proszę zwrócić się po poradę do prawnika. Na blogu nie udzielam porad prawnych.

Odpowiedz

Jakub Listopad 6, 2016 o 10:33

Witam, będę chciał podpisać umowę odrzucenia dziedziczenia spadku z moją nie letnią córką, by nie przejęła po mnie i mojej żonie ewentualnych długów. Pytanie moje brzmi, jak wygląda sytuacja gdy moja córka jest nie letnia (14 lat) kto musi ją reprezentować u notariusza jeżeli spadkodawcami są rodzice?

Odpowiedz

swaczyna Listopad 15, 2016 o 20:42

Nie da się tego załatwić tak po prostu u notariusza. To więcej formalności, o ile w ogóle da się to w Pana przypadku zrealizować?

Odpowiedz

Aleksandra Luty 1, 2017 o 00:05

Witam 🙂
W tym temacie który Pani opisała,nie wspomniała Pani o „technicznej” stronie spisania takiej umowy.W związku z tym mam pytanie : nie chcę niczego dziedziczyć po moich rodzicach,którzy jeszcze żyją.Nie chcę także utrzymywać z nimi żadnych kontaktów.Czy podczas spisywania umowy o zrzeczeniu się dziedziczenia u notariusza, moi rodzice muszą być także obecni? Czy też mogą na podpisanie umowy być wezwani w innym terminie? Lub czy notariusz może udać się do nich do domu aby podpisali umowę? Jak to wygląda w praktyce?

Odpowiedz

swaczyna Luty 3, 2017 o 17:11

Bardzo mi przykro. Nie udzielam na blogu porad w indywidualnych sprawach.

Odpowiedz

swaczyna Luty 3, 2017 o 17:13

Bardzo dziękuję za komentarz. Postaram się rozwinąć temat w osobnym wpisie.

Odpowiedz

Klaudia Lipiec 12, 2017 o 12:13

Witam,
Jeżeli złoże u notariusza w formie aktu notarialnego informację, że po śmierci ojca, z którym nie mam kontaktu i nie uzyskam informacji kiedy umrze, zrzekam sie jego majątku to po jego śmierci muszę go gdzieś złożyć czy zrzeczenie bedzie automatyczne?

Odpowiedz

swaczyna Sierpień 13, 2017 o 11:19

Nie da się tego zrobić. Proszę dokładnie przeczytać wpis.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Poprzedni wpis:

Następny wpis: