15
cze

ZACHOWEK – PRZEDAWNIENIE ROSZCZEŃ

Wpis z dnia 13.05.2011, przeniesiony z www.blog.kancelariaswaczyna.pl

Jeżeli nie otrzymaliśmy należnego nam zachowku, pamiętajmy: upływ czasu działa na naszą niekorzyść. Po jakimś czasie roszczenie się przedawni i będziemy mogli tylko podziękować sobie za bezczynność. Jaki to czas? W świetle najnowszej nowelizacji kodeksu cywilnego, która zacznie obowiązywać w dniu 23. października 2011 r., odpowiedź brzmi: to zależy.

Najpierw wypada powiedzieć, od kiedy należy liczyć termin przedawnienia roszczenia o zachowek. Jeżeli został sporządzony testament, to termin liczy się od daty ogłoszenia testamentu, jeżeli nie ma testamentu i w grę wchodzi dziedziczenie ustawowe, to przedawnienie zaczyna swój bieg od daty otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). W sytuacji, gdy roszczenie o zachowek kieruje się przeciwko obdarowanemu termin przedawnienia zawsze należy liczyć od daty otwarcia spadku.

Wróćmy do pytania o termin przedawnienia. Wspomniana nowelizacja wprowadza pięcioletni termin przedawnienia. Do 23. października 2011 r., z art. 1007 kodeksu cywilnego wynika trzyletni termin przedawnienia. Jest tak jednak tylko pozornie, gdyż przepis przejściowy wspomnianej nowelizacji wprowadza zasadę stosowania nowego, pięcioletniego terminu do roszczeń o zachowek nieprzedawnionych w dniu 23. października 2011 r. Oznacza to tyle, że jeżeli A zmarł w dniu 22. października 2008 r. i nie pozostawił testamentu, to roszczenie o zachowek przedawni się w dniu 22.10.2011 r. (trzy lata upływa na dzień przed obowiązywaniem nowego przepisu). Śmierć A o dzień później, czyli 23. października 2011 r. będzie skutkowała wydłużeniem terminu przedawnienia do 5 lat. Wydłużenie terminu do 5 lat spowoduje też pozostawienie testamentu przez A. Jeżeli A zmarł w dniu 22. października 2011 r., to ogłoszenie testamentu z całą pewnością nastąpi już po tym dniu.

Jednym słowem kwestia przedawnienia roszczeń o zachowek nieco się skomplikowała. Dla uproszczenia – śmierć spadkodawcy po 22. października 2008 r., bądź ogłoszenie testamentu po tej dacie, oznacza pięcioletni termin przedawnienia

{ 17 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Katarzyna Czerwiec 26, 2013 o 14:55

W 1999 r moi rodzice dokonali podziału majątku między swoje dzieci w wyniku czego ja stałam się właścicielką budynków gospodarczych i domu wraz z przynależną do nich działką.Siostry otrzymały działki budowlane,wszystko odbyło się zgodnie z udziałem notariusza i odpowiednimi zapisami w księgach wieczystych.Od tamtego czasu wszystkie remonty i modernizacje wykonujemy my jako właściciele budynków.Rodzice nie sporządzili testamentu bo za życia sprawiedliwie obdarowali wszystkie swoje dzieci.Do chwili obecnej wraz z rodzicami mieszkamy w w/w budynkach i mam pytanie czy w chwili śmierci rodziców,siostry nie będą miały prawa do ubiegania się o zachowek? .Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź,pozdrawiam Katarzyna

Odpowiedz

swaczyna Lipiec 5, 2013 o 22:13

Pani Katarzyno, nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie z kilku powodów. Po pierwsze i najważniejsze – to za mało danych. NIezależnie jednak od wszystkiego, muszę podkreślić, że nie udzielam w tym miejscu porad prawnych. Zresztą, w Pani sytuacji nie widzę potrzeby zabiegania o taką poradę, bo w chwili obecnej – jak rozumiem – to problem czysto teoretyczny.

Odpowiedz

Jarek Luty 1, 2015 o 23:21

„Jednym słowem kwestia przedawnienia roszczeń o zachowek nieco się skomplikowała. Dla uproszczenia – śmierć spadkodawcy po 22. października 2008 r., bądź ogłoszenie testamentu po tej dacie, oznacza pięcioletni termin przedawnienia”

Może być tak ,że śmierć spadkodawcy nastąpiła powiedzmy w roku 1995. A testament został otwarty w czerwcu 2011r przed nowelą, to obowiązuje 3 letni termin.
Dlatego ostatnie dwa zdania z Pani wpisu mogą wprowadzać w błąd.

Odpowiedz

swaczyna Luty 2, 2015 o 21:42

Dziękuję za zwrócenie uwagi na możliwy błąd w odbiorze mojej wypowiedzi. Mam nadzieję, że uważny czytelnik takiego błedu jednak nie popełni. W Pana przykładzie znaczenie będzie miało otwarcie testamentu, a zatem obowiązywał będzie 5-letni termin przedawnienia, jako nieprzeprzedawniony w dacie wejścia w życie noweli, czyli 23. października 2011 r.

Odpowiedz

Monika Luty 3, 2015 o 14:05

Dzień dobry

Rodzice przepisali gospodarstwo rolne mojemu bratu w 1988 – umowa przekazania gospodarstwa rolnego. Ja nie dostałam nic. Rodzice zmarli w 2005 roku, nie było sprawy spadkowej, nie było ogłoszenia itd. Czy mogę starać się o zachowek, albo o zapłatę z racji tego że „jeśli uprawniony do zachowku, dziedziczy z ustawy wespół z innymi osobami, nie otrzymał należnego mu zachowku, ma przeciwko współspadkobiercom roszczenia o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia” (wyrok SN z dnia 13.02.2004 r., sygn. akt II CK 444/02)

Odpowiedz

swaczyna Luty 4, 2015 o 18:39

Jak zwykle w takiej sytuacji odpowiem, że nie odpowiem. Nietypowo jednak napiszę, że na pewno nie zamieszczę wpisu na ten temat na blogu. Proszę zgłosić się z tym pytaniem do prawnika w okolicy.

Odpowiedz

Monika Luty 4, 2015 o 18:48

Witam

chciałam się zapytać dlaczego, czy sprawa jest za bardzo skomplikowana, problem w tym że żaden prawnik nie zna odpowiedzi, nie jeden raz już prosiłam o pomoc i nic w zamian nie dostałam.

Odpowiedz

swaczyna Luty 4, 2015 o 19:16

Tylko dlatego, że nie chciałabym w tym zakresie umieszczać na blogu instruktażu dla spadkodawców, czy spadkobierców. Taki to jest niewdzięczny temat.

Odpowiedz

Monika Luty 5, 2015 o 15:25

Witam

To prawda że czas działa na niekorzyść, ale problem tkwi w tym, od kiedy należy liczyć okres przedawnienia jeśli chodzi o umowę przekazania gospodarstwa rolnego. Przecież to nie jest darowizna, bo tak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów z 25 listopada 2005 r III CZP 39/05 OSNC 2006, nr 5, poz. 79, więc nie można liczyć przedawnienia od śmierci spadkodawcy czyli od 2005 r. Więc skoro nie było u nas sprawy spadkowej wydaje mi się że bieg przedawnienia w sprawie o zachowek się nie rozpoczął?

Odpowiedz

swaczyna Luty 8, 2015 o 16:29

Nie będę polemizowała z orzeczeniem Sądu Najwyższego. Podtrzymuję moją wcześniejszą wypowiedź.

Odpowiedz

Monika Luty 9, 2015 o 10:17

Witam
Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie, jeśli nie było u nas robionej sprawy spadkowej, nie było ogłoszenia, czy można więc mówić o terminie przedawnienia zachowku? Przecież pięcioletni bieg przedawnienia zachowku rozpoczyna się od ogłoszenia.
Z poważaniem
Monika Mucha

Odpowiedz

Jarek Luty 15, 2015 o 20:26

Pani Moniko nie jestem prawnikiem i nie znam się na tym.Ale z tego co zostało napisane wydaje się ,że sprawa jest nie do ruszenia.A dlaczego? nie wiem, może warto obejrzeć „drogówkę”
Od siebie, proponuje Pani zamknąć temat dla własnej zdrowotności.

Odpowiedz

Monika Luty 16, 2015 o 09:01

Witam,

Dziękuję za odpowiedź. Życzę wszystkiego dobrego.

Z poważaniem
Monika Mucha

Odpowiedz

maria Czerwiec 20, 2015 o 14:24

Mam pytanie ,moj maz zmarl marzec 2014 ,bylismy po rozwodzie zostal dom ktory budowalismy razem dzialka jest moja .On ma rodzenstwo czy im bedzie nalezal sie zachowek ,jak wyglada sprawa gdy bym chciala przeprowadzic dom na siebie .Nie mamy dzieci . Bardzo dziekuje za odpowiedz maria

Odpowiedz

swaczyna Czerwiec 21, 2015 o 12:51

Nie pierwszy raz odpisuję, że nie udzielam porad prawnych na blogu. Proszę udać się do prawnika po poradę.

Odpowiedz

Janina Lipiec 31, 2015 o 09:13

Mam pytanie, była sprawa spadkowa (dziedziczenie testamentowe), w której ja i mój już nie żyjący mąż odziedziczyliśmy cały majątek po teściu w części 1/2 każde z nas.
Teraz rodzeństwo brata, czyli mojego męża, a dzieci teścia domagają się zachowku ode mnie. Teściu zmarł w maju 1991 roku, a o otwarcie i ogłoszenie testamentu było w lipcu 1991 r.
Wg art. 1007 kc termin roszczenia wynosi pięć lat lub wcześniej był trzyletnim okresem.
Czy mają prawo do zachowku ? Wiedziały o testamencie, a zaprzeczają że nie.
Już wniosły pozew o zachowek, więcej nawet jeśli cale gospodarstwo jest warte.

„Bieg przedawnienia roszczenia o udział w schedzie nie rozpocznie się, jeśli uprawniony nie wie o swoim prawie.” (Wyrok SN z dnia 17 września 2010 r., sygn. II CSK 178/10)
one doskonale wiedziały o swoich prawach.

Pozdrawiam

Janina

Odpowiedz

swaczyna Sierpień 19, 2015 o 14:38

Proszę udać się do prawnika. Nie udzielam porad prawnych na blogu.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Poprzedni wpis:

Następny wpis: