16
lis

DZIECKO – DŁUŻNIKIEM

Czy w ogóle jest możliwa sytuacja, w której małoletnie dziecko jest dłużnikiem? Oczywiście, że tak. Albo z powodu samodzielnego zaciągnięcia długu (mam na myśli dziecko powyżej 13 roku życia, które zawarło umowę należącą do – jak to pięknie nazywa kodeks cywilny – „umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego”), albo z powodu popełnienia czynu niedozwolonego przez dziecko, albo np. z powodu dziedziczenia długu. Co zrobić, żeby dziecko nie dziedziczyło długu pisałam tu. Teraz chodzi mi o sytuację, w której do odrzucenia spadku w imieniu dziecka nie doszło.

Czy dłużnik będący dzieckiem może spać spokojnie dlatego, że właśnie jest dzieckiem? Właściwie powinnam jednak pisać o spokojnym śnie rodziców, bo to przecież oni się martwią długiem dziecka.

Niestety na spokojny sen w takiej sytuacji nie można liczyć. Dziecko to taki sam dłużnik, jak każdy inny, z jednym wyjątkiem: często nie ma swojego majątku i nie zarabia. Trudno więc prowadzić egzekucję. Jest to jednak problem czysto techniczny. Żeby była jasność – rodzice nie odpowiadają za długi swoich dzieci.

Nie ma żadnych przeszkód prawnych, by egzekwować dług od małoletniego dziecka (najwyżej egzekucja będzie bezskuteczna). Z całą pewnością wierzyciel nie musi czekać do osiągnięcia pełnoletniości dłużnika (dziecka).

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 12 294 51 05e-mail: swaczyna@kancelariaswaczyna.pl

dorota 20 czerwca, 2014 o 21:52

proszę o informację – mąż mój odrzucił spadek po wuju 21.03.14 a ja po trzech miesiącach złożyłam wniosek do sądu rodzinnego o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku mojej małoletniej córce. czy okres oczekiwania na rozprawę odlicza się od tych sześciu miesięcy? czy termin upłynie 21.09.14?

swaczyna 22 czerwca, 2014 o 21:43

Nie do końca rozumiem Pani pytanie. Niezależnie od tego, odpowiem, jak zwykle: nie udzielam odpowiedzi na blogu w indywidualnych sprawach (nawet na najprostsze pytania). Jeżeli pytanie ma charakter uniwersalny, staram się odpowiedzieć wpisem na blogu.

Natalia 11 września, 2018 o 15:09

Małoletni syn odziedziczył mieszkanie po prababci. Były mąż zobowiązał się do płacenia czynszu, niestety doprowadził do zadłuzenia. Obecnie sprawa jest u komornika. Razem z synem jestem w tym mieszkaniu zameldowana, choć faktycznie tam nie mieszkamy. Wiem, że dług trzeba spłacić, ale czy fakt, że syn ma niespełna 16 lat i nie osiąga żadnych dochodów ( ma alimenty i jest uczniem) ma jakiś wpływ na postępowanie komornicze? Czy mogę ten dług spłacać w ratach?

swaczyna 30 września, 2018 o 20:18

Niestety nie udzielam tutaj porad prawnych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: