15
maj

KONFERENCJA 16 i 17 MAJ 2019 W TREWIRZE

Planning Cross-Border Succession

Jestem w Trewirze. To bardzo ładne i podobno najstarsze miasto Niemiec. Tym razem nie planuję zwiedzania nie tylko dlatego, że będę przez większość czasu zajęta, ale i dlatego, że jestem tu na konferencji nie pierwszy raz :-).

Jutro zaczyna się dwudniowa konferencja, w której biorę udział: Planning Cross-Border Succession zorganizowana przez Europaeische Rechtsakademie.

Planning Cross border succesion

Mam nadzieję pogłębić wiedzę na temat rozporządzenia 650/2012 w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń, przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych i dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia spadkowego (nic na to nie poradzę takie długie są tytuły rozporządzeń europejskich).

Będę też miała okazję lepiej zapoznać się z rozporządzeniem Rady (UE) 2016/1103 (rozporządzenie wdrażające wzmocnioną współpracę w dziedzinie jurysdykcji, prawa właściwego oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach dotyczących małżeńskich ustrojów majątkowych – znów długi tytuł 😉 )

Od razu spieszę z wyjaśnieniem, że Polska nie jest stroną rozporządzenia dotyczącego małżeńskich ustrojów majątkowych.

Jeżeli chcesz sprawdzić w jakich krajach obowiązuje rozporządzenie 2016/1103 to informację znajdziesz tu.

Po co w takim razie polski adwokat interesuje się rozporządzeniem nieobowiązującym w Polsce?

Pomijając zainteresowanie tematem po prostu 🙂 (mimo upływających lat ciekawość prawa jest) podam kilka powodów.

Po pierwsze doradzam i prowadzę sprawy nie tylko Polaków.

Po drugie Polacy mieszkają także poza granicami Polski i są w związkach małżeńskich tak ze współobywatelami jak i obcokrajowcami.

Wreszcie, wprawdzie rozporządzenie nie obowiązuje w Polsce, ale orzeczenia w Polsce są uznawane z mocy prawa na podstawie art. 1145 k.p.c., chyba że zachodzą przesłanki z art. 1146 k.p.c.

O uznawaniu wyroków rozwodowych pisałam tu i tu.

Jednym słowem polski adwokat zajmujący się prawem rodzinnym i spadkowym powinien znać prawo międzynarodowe.

Po to, żeby móc doradzić Klientowi co jest dla niego najbardziej korzystne i za życia i na wypadek śmierci. Niezależnie od jego miejsca zamieszkania i obywatelstwa małżonków.

Proszę tylko pamiętać, że nie można oczekiwać od swojego polskiego prawnika znajomości przepisów obowiązujących w Austrii, czy Belgii.

Prawo międzynarodowe, o którym piszę wskazuje:

  • prawo którego państwa jest właściwe w konkretnej sprawie i
  • sąd którego państwa może orzekać w tej sprawie.

Oznacza to, że często konieczna jest konsultacja z prawnikiem zagranicznym, z państwa, którego prawo jest lub może być właściwe.

Dopiero taka pełna, międzynarodowa konsultacja umożliwia podjęcie świadomej i najkorzystniejszej decyzji ze skutkami na przyszłość.

Agnieszka Swaczyna
adwokat

Photo by Alexander Schimmeck on Unsplash

***

Podział majątku wspólnego w dziale spadku

Byli małżonkowie nie mają obowiązku dokonywać podziału majątku wspólnego.

Zwykle jednak tłumaczę Klientom, że taki podział i tak się odbędzie – najpóźniej w momencie prowadzenia sprawy spadkowej po nich.

Dziwnie się rozmawia o śmierci osób, które ze mną rozmawiają…, ale nie ma wyjścia.

W wyniku rozwodu, czy też umowy notarialnej (ale też śmierci małżonka) powstaje rozdzielność majątkowa, a dotychczasowa wspólność łączna [Czytaj dalej…]

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 12 294 51 05e-mail: swaczyna@kancelariaswaczyna.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: