Wpis z dnia 12. marca 2012 r. przeniesiony www.blog.kancelariaswaczyna.pl
Ustawa o gospodarce nieruchomościami wprowadza prawo pierwokupu (czyli pierwszeństwa) dla najemcy lokalu mieszkalnego z pominięciem trybu przetargowego, jeżeli umowa najmu jest zawarta na czas nieoznaczony. Na sprzedaż lokalu mieszkalnego może być udzielona bonifikata (określona zarządzeniem wojewody, uchwale rady lub sejmiku) wyrażona stawką procentową. Ta bonifikata to właśnie rzecz warta świeczki, gdyż zniżka sięga czasem nawet 90% wartości lokalu (zależy to od samorządu).
Należy pamiętać, że lokalu mieszkalnego nabytego z bonifikatą nie można zbyć przed upływem 5 lat, jeżeli nie chce się zwracać zbywcy lokalu zwaloryzowanej wartości bonifikaty. Bonifikaty nie trzeba zwracać jeżeli dokona się zbycia na rzecz osoby bliskiej (osobę bliską także obowiązuje 5–cioletni termin), zamiany lokalu mieszkalnego na inny lokal mieszkalny (lub nieruchomość przeznaczoną na cele mieszkaniowe), lub sprzedaży mieszkania, jeżeli pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na zakup innego mieszkania (lub nieruchomości mieszkalnej) w terminie 12 miesięcy. Zasady te obowiązują także osobę bliską (licząc od pierwszego nabycia mieszkania z bonifikatą, a nie od daty nabycia przez osobę bliską.
Kto jest osobą bliską w rozumieniu tej ustawy? Zstępni (dzieci, wnuki itd.), wstępni (rodzice, dziadkowie itd.), rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, mąż/żona, osoby adoptowane i adoptujące oraz osoba pozostająca ze zbywcą we wspólnym pożyciu. Zwracam uwagę na dzieci rodzeństwa – prawnicy czasami o nich zapominają.
A jak się ma sprawa w przypadku mieszkania z bonifikatą odziedziczonego w spadku ???
Zwłaszcza w kontekście Uchwały Sądu Najwyższego – Izba Cywilna
z dnia 17 grudnia 2010 r. sygn. III CZP 102/2010. bo według tego zapisu spatkobierca jest zwolniony jak rozumiem z zwrotu bonifikaty.
To temat na osobny wpis. Dziękuję za komentarz.
Witam. W takim przypadku proszę o odpowiedź na to pytanie.
A jak się ma sprawa w przypadku mieszkania z bonifikatą odziedziczonego w spadku ???
Zwłaszcza w kontekście Uchwały Sądu Najwyższego – Izba Cywilna
z dnia 17 grudnia 2010 r. sygn. III CZP 102/2010. bo według tego zapisu spatkobierca jest zwolniony jak rozumiem z zwrotu bonifikaty.
Przepraszam, trochę potrwa zanim dam radę odpowiedzieć na pytanie.
Trochę już to trwa 🙂
Jeśli odziedziczyłem mieszkanie po zmarłej matce i sprzedam je przed upływem 10 lat / grunty przynależne do mieszkania kupione z bonifikata /to muszę oddać bonifikatę
ale jeśli pieniądze przeznaczę na zakup w ciągu 12 miesięcy nie obowiązuje mnie to ?
czy mogę wybrać grunt lub mieszkanie ?
Czy muszę kupować w Polsce ?
bardzo dziękuję za odpowiedz
Adam
Niestety, nie udzielam porad na blogu, nie odpowiem więc na Pana pytanie.
to dlaczego skoro kupiłem od babci wykupione mieszkanie to nie moge go sprzedac by kupic inne przed uplywem 5 lat? Powiedziano mi ze nie moge nic zrobic do konca karencji bo cofna bonifikate.
Jak to obejsc? umowa przedwstepna ustalająca sprzedaz po terminie karencji?
Nie wiem, kto Panu powiedział. Niezależnie od tego polecam udanie się po poradę prawną do prawnika w Pana miejscu zamieszkania.
A jeśli sprzedam mieszkanie przed upływem 5 lat czy mogę np.; kupic nieruchomość za granica bo wiem ,ze mogę spprzedac ale jeśli nabyje nowa nieruchomość proszę o pomoc!!;)dziekuje!
Niestety, nie udzielam tu porad prawnych.
No wiec nie ma Pani racji, bo mi Urzad Miasta nakazal zwrot calej bonifikaty. Moja matka wyupila lkal od Gminy, podarowala mi polowe. Mieszkanie sprzedalysmy i ja kupilam za swoja polowe dom. Teraz jestem zrujnowana
Nie potrafię skomentować Pani sytuacji. Jeżeli sprawa jest świeża, sugeruję pilny kontakt z prawnikiem.
Kwotę która wzięliśmy za sprzedasz mieszkania przed upływem 5 lat,wykorzystujemy na nowy dom,mieszkanie…na zgłoszenie do urzędu jest 12miesiecy
Rozumiem, że darowane mieszkanie zakupione z bonifikatą podleka 'karencji’ 5 lat nawet, jeśli za uzyskane pieniądze zakupię inne mieszkanie w ciągu 12miesięcy od sprzedaży ?
Faktycznie czas leci 🙂 Bardzo mi przykro, ale jestem od dłuższego czasu zaabsorbowana innymi tematami.