1
Sep

MIESZKANIE Z BONIFIKATĄ

Wpis z dnia 12. marca 2012 r. przeniesiony  www.blog.kancelariaswaczyna.pl

Ustawa o gospodarce nieruchomościami wprowadza prawo pierwokupu (czyli pierwszeństwa) dla najemcy lokalu mieszkalnego z pominięciem trybu przetargowego, jeżeli umowa najmu jest zawarta na czas nieoznaczony. Na sprzedaż lokalu mieszkalnego może być udzielona bonifikata (określona zarządzeniem wojewody, uchwale rady lub sejmiku) wyrażona stawką procentową. Ta bonifikata to właśnie rzecz warta świeczki, gdyż zniżka sięga czasem nawet 90% wartości lokalu (zależy to od samorządu).

Należy pamiętać, że lokalu mieszkalnego nabytego z bonifikatą nie można zbyć przed upływem 5 lat, jeżeli nie chce się zwracać zbywcy lokalu zwaloryzowanej wartości bonifikaty. Bonifikaty nie trzeba zwracać jeżeli dokona się zbycia na rzecz osoby bliskiej (osobę bliską także obowiązuje 5–cioletni termin), zamiany lokalu mieszkalnego na inny lokal mieszkalny (lub nieruchomość przeznaczoną na cele mieszkaniowe), lub sprzedaży mieszkania, jeżeli pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na zakup innego mieszkania (lub nieruchomości mieszkalnej) w terminie 12 miesięcy. Zasady te obowiązują także osobę bliską (licząc od pierwszego nabycia mieszkania z bonifikatą, a nie od daty nabycia przez osobę bliską.

Kto jest osobą bliską w rozumieniu tej ustawy? Zstępni (dzieci, wnuki itd.), wstępni (rodzice, dziadkowie itd.), rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, mąż/żona, osoby adoptowane i adoptujące oraz osoba pozostająca ze zbywcą we wspólnym pożyciu. Zwracam uwagę na dzieci rodzeństwa – prawnicy czasami o nich zapominają.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 12 294 51 05e-mail: a.swaczyna@sws-adwokaci.pl

{ 16 comments… read them below or add one }

Robert December 18, 2013 at 15:30

A jak się ma sprawa w przypadku mieszkania z bonifikatą odziedziczonego w spadku ???
Zwłaszcza w kontekście Uchwały Sądu Najwyższego – Izba Cywilna
z dnia 17 grudnia 2010 r. sygn. III CZP 102/2010. bo według tego zapisu spatkobierca jest zwolniony jak rozumiem z zwrotu bonifikaty.

Reply

swaczyna December 30, 2013 at 20:16

To temat na osobny wpis. Dziękuję za komentarz.

Reply

Artur January 8, 2014 at 10:54

Witam. W takim przypadku proszę o odpowiedź na to pytanie.
A jak się ma sprawa w przypadku mieszkania z bonifikatą odziedziczonego w spadku ???
Zwłaszcza w kontekście Uchwały Sądu Najwyższego – Izba Cywilna
z dnia 17 grudnia 2010 r. sygn. III CZP 102/2010. bo według tego zapisu spatkobierca jest zwolniony jak rozumiem z zwrotu bonifikaty.

Reply

swaczyna January 13, 2014 at 22:56

Przepraszam, trochę potrwa zanim dam radę odpowiedzieć na pytanie.

Reply

Adam March 17, 2018 at 19:47

Trochę już to trwa 🙂

ADAM January 14, 2014 at 15:05

Jeśli odziedziczyłem mieszkanie po zmarłej matce i sprzedam je przed upływem 10 lat / grunty przynależne do mieszkania kupione z bonifikata /to muszę oddać bonifikatę
ale jeśli pieniądze przeznaczę na zakup w ciągu 12 miesięcy nie obowiązuje mnie to ?
czy mogę wybrać grunt lub mieszkanie ?
Czy muszę kupować w Polsce ?
bardzo dziękuję za odpowiedz
Adam

Reply

swaczyna January 19, 2014 at 21:18

Niestety, nie udzielam porad na blogu, nie odpowiem więc na Pana pytanie.

Reply

alex May 13, 2014 at 11:34

to dlaczego skoro kupiłem od babci wykupione mieszkanie to nie moge go sprzedac by kupic inne przed uplywem 5 lat? Powiedziano mi ze nie moge nic zrobic do konca karencji bo cofna bonifikate.
Jak to obejsc? umowa przedwstepna ustalająca sprzedaz po terminie karencji?

Reply

swaczyna May 15, 2014 at 22:26

Nie wiem, kto Panu powiedział. Niezależnie od tego polecam udanie się po poradę prawną do prawnika w Pana miejscu zamieszkania.

Reply

halo June 25, 2014 at 17:28

A jeśli sprzedam mieszkanie przed upływem 5 lat czy mogę np.; kupic nieruchomość za granica bo wiem ,ze mogę spprzedac ale jeśli nabyje nowa nieruchomość proszę o pomoc!!;)dziekuje!

Reply

swaczyna June 29, 2014 at 11:36

Niestety, nie udzielam tu porad prawnych.

Reply

Buba April 10, 2016 at 19:39

No wiec nie ma Pani racji, bo mi Urzad Miasta nakazal zwrot calej bonifikaty. Moja matka wyupila lkal od Gminy, podarowala mi polowe. Mieszkanie sprzedalysmy i ja kupilam za swoja polowe dom. Teraz jestem zrujnowana

Reply

swaczyna April 10, 2016 at 20:48

Nie potrafię skomentować Pani sytuacji. Jeżeli sprawa jest świeża, sugeruję pilny kontakt z prawnikiem.

Reply

Chuda August 2, 2017 at 21:10

Kwotę która wzięliśmy za sprzedasz mieszkania przed upływem 5 lat,wykorzystujemy na nowy dom,mieszkanie…na zgłoszenie do urzędu jest 12miesiecy

Reply

Adam March 17, 2018 at 19:43

Rozumiem, że darowane mieszkanie zakupione z bonifikatą podleka ‘karencji’ 5 lat nawet, jeśli za uzyskane pieniądze zakupię inne mieszkanie w ciągu 12miesięcy od sprzedaży ?

Reply

swaczyna March 17, 2018 at 22:16

Faktycznie czas leci 🙂 Bardzo mi przykro, ale jestem od dłuższego czasu zaabsorbowana innymi tematami.

Reply

Leave a Comment

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem swaczyna@kancelariaswaczyna.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: