6
Oct

NOWE/STARE ROZPORZĄDZENIE SPADKOWE

Nie było mnie przez kilka dni zeszłego tygodnia – byłam na konferencji w Trewirze. Wprawdzie konferencja dotyczyła europejskiego prawa rodzinnego (mój konik :-)), to jeden wykład dotyczył rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 650/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. (pełna nazwa: w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń, przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia spadkowego).

Skąd tytuł dzisiejszego wpisu? Rozporządzenie jest z 2012 r. (więc nie jest nowe), ale wchodzi w życie w dniu 17 sierpnia 2015 r. (a więc jednak nowość!).

Ktoś może spytać – o.k., ale co mnie obchodzi to rozporządzenie, prawo europejskie? Ano powinno, bo rozporządzenia europejskie stosuje się w Polsce od razu i mają wyższą rangę niż prawo krajowe (ich zastosowanie wyprzedza zastosowanie prawa polskiego). 

Nie będę się dzisiaj rozpisywać o szczegółach rozporządzenia. Będę z całą pewnością powoli wyjaśniała, jakie zasady wprowadza rozporządzenie. Dzisiaj zależy mi tylko na zarejestrowaniu faktu, że od 17 sierpnia 2015 r. obowiązuje nowe prawo regulujące kwestie spadkowe. Warto zapamiętać tą datę.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 12 294 51 05e-mail: a.swaczyna@sws-adwokaci.pl

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem swaczyna@kancelariaswaczyna.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: