Ostatni tydzień minął mi pod hasłem odrzucania spadku w imieniu małoletniego mieszkającego za granicą. Czasem tak już bywa, że sprawy chodzą „parami”.
Historia wyglądała następująco: pani X dowiedziała się od matki, że jest następna w kolejności do dziedziczenia. Przed panią X spadek odrzuciły: dzieci spadkodawcy, rodzeństwo i dzieci rodzeństwa spadkodawcy (łącznie z bratem i dziećmi brata pani X). Pani X. oczywiście także odrzuciła spadek przed sądem i kto został na sam koniec? Dziecko pani X. Sąd pouczył panią X, że powinna uzyskać sądowe zezwolenie na odrzucenie spadku i odrzucić spadek przed notariuszem. Dodatkowo sąd pouczył, że formalności można też załatwić przed konsulem polskim. I z tego zaczął się cały problem. Pani X błędnie zrozumiała pouczenie sędziego i doszła do wniosku, że przed konsulem można załatwić wszystko od A do Z, czyli i uzyskanie zezwolenia na odrzucenie spadku i samo odrzucenie spadku. Trzeba pamiętać, że 6 miesięczny termin do odrzucenia spadku biegnie nieubłaganie.
Po pierwsze – jeżeli zezwolenie na odrzucenie spadku jest potrzebne, konsul nie może udzielić takiego zezwolenia. Po drugie konsul może pośwadczyć podpis na oświadczeniu o odrzuceniu spadku. Jakkolwiem konsul jest ustawowo upoważniony do wykonywania niektórych czynności notarialnych, to przyjęcie oświadczenia o odrzuceniu spadku nie wchodzi w zakres tych czynności. Ustawa wymaga złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku przed sądem lub notariuszem. Dlatego po uzyskaniu poświadczenia na pisemnym oświadczeniu o odrzuceniu spadku należy takie oświadczenie przesłać do właściwego sądu rejonowego w Polsce. Taką informację możemy znaleźć na stronie konsulatów polskich w poszczególnych państwach (np. tu). Oczywiście alternatywą dla oświadczenia przed konsulem RP i przesyłaniem dokumentu do sądu w Polsce jest złożenie oświadczenia bezpośrednio przed notariuszem w Polsce.
Witam
a czy złożenie w konsulacie oświadczenia o odrzucenie spadku „nie daje zadość spełnieniu formalności” tj. pomimo faktu, że jak Pani napisała konsul nie ma w swoich prerogatywach możliwości zatwierdzenia tej czynności, to jako organ RP jest zobowiązany do przekazania tego do właściwego Sądu, będąc organem nie właściwym rzeczowo?
Chodzi mi dokładnie o to czy w „gardłowych” sprawach tj. takich za pięć 12-sta dzięki złożeniu oświadczenia w biurze podawczym u konsula nie wstrzymujemy biegu terminów?
Bardzo dobre pytanie! Moim zdaniem konsul nie jest zobowiązany do przekazywania jakichkolwiek prywatnych dokumentów dalej. Trzeba niestety pilnować swoich spraw i oświadczenie z poświadczonym przez konsula podpisem wysłać do sądu w Polsce (liczy się data stempla Poczty Polskiej – można z tym dyskutować, ale lepiej nie mieć takiej potrzeby).
I tu klania sie brak prawa w odpowiednich dla ludzi sytuacjach a wlasciwie jego celowe niedopracowanie. Ustawodawca powinien wiedziec ze jest ok 16mln Polakow poza granicami kraju i tak dostosowac prawo aby umozliwialo bezproblemowego skorzystania z ich praw. Po drugie tam gdzie normalnie konsul jest po to aby zalatwic pewne sprawy obywatela i zalatwia w wiekszosci innych narodowosci, tak w polskich realiach jakos nigdy sie nie da. I tu znow zastanowilbym sie nad celowoscia dzialan polskiego ustawodawcy ktore az bija w karte praw czlowieka. Natomisat zastanawia mnie fakt na jakiej podstawie np. komornik z Polski moze kogos tam w USA czy gdzies indziej tylko z obcym obywatelstwem (np. dzieci lub po zrzeczeniu sie polskiego – co ulatwia wiele spraw) scigac, skoro polskie ustawodastwo nie dotyczy obcokrajowcow. Owszem sa umowy dwustronne ale sa one bardzo zawezone i dzialaja tylko w przypadku bardzo konkretnych spraw. Dodatkowow obywatel obcego kraju nie podlegajac prawodastwu w Polsce moze tylko i wylacznie na prosbe polskich sluzb nazwijmy to „prawnych” byc osadzony przez sadu kraju w ktorym ma obywatelstwo. Czesto konczy sie to niezla polewka zachodnich prawnikow i sedziow, a czesto odmowa scigania obywatela ich kraju za cos czego nie popelnil ze wzgledu na bledne prawodastwo w kraju X.
Witam,
Ja mam poważne wątpliwości, który sąd jest właściwy w przypadku oświadczenia o odrzuceniu spadku potwierdzonego przez konsula.Wg przepisu właściwy ma być sąd zamieszkania lub pobytu spadkobiercy a takiego miejsca zamieszkania lub pobytu na terenie RP może być. I co wtedy – czy oświadczenie przesłane do sądu spadku jest ważne?
Przepis kodeksu postępowania cywilnego przewidział taką sytuację:
„Do czynności w postępowaniu spadkowym, które należą do zakresu działania sądów, wyłącznie właściwy jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część (sąd spadku). W braku powyższych podstaw sądem spadku jest sąd rejonowy dla m.st. Warszawy.”
Witam.
Mieszkam w Polsce i zrzekłam się u notariusza spadku ( długu ) po moim nagle zmarłym bracie.
Moja córka mieszka z konkubentem ( także Polakiem ) w Wielkiej Brytanii. Tam też urodziła im się córka, która ma w tej chwili tylko obywatelstwo angielskie.
Prosiłabym o informację na adres e-mail – gdzie i w jakiej formie córka może dokonać zrzeczenia się spadku ( również w imieniu 3 letniej córki )?
O rety !
Czy ja, jako matka i babcia mogę w jakiś sposób pomóc?
Jakie dokumenty należy przygotować?
Czy mogę to zrobić w imieniu córki i wnuczki w Polsce?
Córka i jej konkubent pracują zawodowo i nie mają za dużo czasu.
Bardzo proszę o pilną odpowiedź
Pozdrawiam
Alicja
Przykro mi, ale w ogóle nie udzielam porad za pośrednictwem e-maila.
Dzień dobry Mam pytanie jestem w tej samej sytuacji tylko że w Niemczech jak pani to załatwila.
To znaczy, co załatwiłam?
Pani Alicjo
Prosze powiedziec jak rozwiazanie sprawy nastapilo
Witam
Chcialam zapytac czy to aby napewno wszsytko.Otoz czytalam wszedzie na temat zrzekniecia sie spadku.Mieszkam za granica bylam w konsulacie otrzymalam pieczotke o potwierdzeniu mojeje osoby i wyslalam do sadu rejonowego tam gdzie toczy sie sprawa.Czy to juz wszystko?Nie mam zadnego potwierdzenia ,ze zrzekalam sie .Co robic?
Dziekuje
Pozdrawiam
Proszę zadzwonić do sądu i dowiedzieć się, jaki jest los Pani pisma. Nic innego nie mogę doradzić.
Dzien Dobry,
mam pytanko musze sie odpisac od spadku i mam czas do 19.08.2015, mam wizyte w konsulacie 04.08.2015 i wiem , ze musze wyslac pismo do sadu, prosze mi powiedziec czy liczy sie data otrzymania listu przez Sad czy dopiero data rozprawy – czyli prawdopodobnie bedzie juz za pozno 🙁
z gory dziekuje za odpowiedz!
Nie było mnie długo na blogu (wakacje) więc i tak jest już za późno. Niezależnie jednak od tego powtórzę, że nie odpowiadam na blogu na pytania dotyczące indywidualnych spraw.
Witam
Jestem jedna ze spadkobierców. Chciałabym się żrzec spadku na rzecz brata. Problem w tym iz mieszkam za granica kraju. Jestem po wypadku i nie moge podróżować. Czy jak bym posiadala oświadczenie w dwóch językach podpisane przez Notariusza to powinnam udać się do konsula aby uzyskać apostilem ??
Dziękuję za pytanie. Postaram się odpowiedzieć osobnym wpisem, ale aktualnie rozpoczęłam serię wpisów dotyczących pochodzenia dziecka, więc trzeba będzie zaczekać.
Witam. Ja odrzucialam spadek przed ambasada i wyslalam dokumenty poczta niestaty nie dotarly. Czy moge prosic sad o uzycie kopii ? Ambasada rowniez dysponuje fotokopia i nie jest w stanie wydac mi duplikatu. Pozdrawiam
Nie doradzam na blogu w indywidualnych sprawach. Proszę pilnie skonsultować się z prawnikiem.
Witam mam pytanie moja siostra obrzuciła za mnie spadek za zmarłego wujka gdyż mieszkam za granica ale pytanie mam inne teraz mam pół roku na to żeby odrzucić spadek za moja córkę wiem tylko tyle ze trzeba udać sie do sadu rodzinnego ale mieszkam w Szkocji i ojcem mojego dziecka jak i mężem jest Szkot jak mamy ta sprawę załatwić czy można przez konsulat czy musimy osobiście w Polsce.
Niestety nie udzielam na blogu porad prawnych, proszę skontaktować się z prawnikiem.
Odrzucenie spadku przed konsulem i wysłanie dokumentów do sądu w Polsce jest zapewne dużym ułatwieniem dla osób mieszkających za granicą. Szczególnie w przypadku kolejnych pokoleń, które nie zawsze mówią biegle po polsku i dla których wyjazd do Polski jest niemożliwy. Ciekawi mnie czy każdy ma do tego prawo. Co z osobami posiadającymi więcej niż jedno obywatelstwo lub osobami, które nie posiadają polskiego paszportu ani dowodu. Czy takie osoby mają prawo zwracać się do konsulatu?
Obywatel polski jest dla urzędów poskich wyłącznie obywatelem polskim, choćby miał inne obywatelstwa.
W takiej sytuacji osoby bez polskich dokumentów są poszkodowane ponieważ odbiera im sie możliwość zwrócenia sie do konsulatu. Domyślam sie, ze w dzisiejszych czasach wielu ludzi nie posiada polskich dokumentów posiadając polskie obywatelstwo.
Dziękuje za szybka odpowiedz. Ciekawy temat dziedziczenia spoza granicy państwa. W nowoczesnym swiecie emigracji jak widać przepisy nadal nie ułatwiają życia obywatelom.
Jak to wygląda kiedy się zgłasza do sądu zagranicznego o pozwolenie na zrzeczenie się w imieniu niepelnoletniego? Sąd wydaje pozwolonie.. Potem można iść do ambasady po potwierdzenie tego podpisu.. I tym razem podpisują przed konsulem dwoje rodziców?? (polka i mąż obcokrajowiec) Czy tylko wystarczy sama matka czyli półka?? Raz mówią że muszą podpisać obydwoje.. Raz mówią w konsulacie że wystarczy jeden rodzic.. I po tym podpisanym dokumentem trzeba wysłać do polskiego sądu.. A te pozwolenie od sądu dla nieletnich ma być też wysłane?? Czy wystarczy dokument z ambasady? Dziękuję..
Niestety nie udzielam tutaj porad prawnych w indywidualnych sprawach.
Moim zdaniem to nie jest indywidualnie pytanie.. Ale ogólne postępowanie… (jak to zrobić za granica) Może być przydatne dla wielu osób..jak wygląda postęp w takich przypadkach… Po sądzie rodzinnym co dalej?? Dziękuję.
Czy aby wysłać oświadczenie otrzymane od konsula do sądu w Polsce, sprawa o odrzucenie spadku musi już być w toku? Chcę wiedzieć czy muszę najpierw zakładać sprawę w sądzie w Polsce, czy samo wysłanie doświadczenia rozpoczyna całą procedurę?
Dziękuję za pytanie, ale nie udzielam tu porad w indywidualnych sprawach czytelników. Nie wykluczam, że powstanie kiedyś taki wpis, ale – ze względu na moje obowiązki zawodowe – na pewno nie w najbliższym czasie.
Tylko jedno , do odzucenia spadku trzeba dostarczyc akt urodzenia i zgonu osoby ???
Jeżeli chodzi o osobę zmarłą to wystarczy akt zgonu.
Dzien dobry, czytam na roznych stronach na temat zrzeczenia sie spadku z zagranicy i nie widze jasnej odpowiedzi czy wystarczy napisac oswiadczenie, pojsc do ambasady i poswiadczyc podpis u konsula czy trzeba to zalatwiac notarialnie. Mieszkam w Azji, nie w Chicago, zaden tutejszy sad czy notariusz mi nie wyda wlasciwego pisma jaki przypadnie do gustu polskiemu sadowi, jedyne co moge zrobic to napisac oswiadczenie w moim przypadku o calkowitym zrzeczeniu sie spadku i podpisac to przed konsulem, poswiadczyc moj podpis, nstepnie wyslac do sadu. Czy to wystarczy? Dziekuje
Nie wykluczam, że post na taki temat powstanie. Konsekwentnie nie udzielam na blogu porad w indywidualnych sprawach.
Potrzebuje pomocy !
Sytuacja ma się następująco :w czerwcu zmarła moja babcia ,ktora pozostawiła po sobie długi ale ma również dom (podzielony na kilka osób więc nie pokryje długów ). Wszystkie dzieci babci (mama, ciocię) zrzekły się majątku. Teraz czas na mnie moje rodzeństwo i kuzynostwo. Problem tkwi w tym że akutalbie znajduje się w Hiszpanii . Czy jest możliwość załatwienia tej sprawy bez przyjazdu do Polski? Wiem ,że do takiego zrzeczenia się potrzebny jest odpis aktu zgonu,który wydają na podstawie dowodu osobistego-niwstetyy nie posiadam takiego aktu. Proszę o pomoc ponieważ czas leci nieubłagalnie a wiem że jest tylko 6miesiecy( u mnie czas do grudnia).
Pozdrawiam!
Proszę o kontakt z kancelarią – porady prawne są odpłatne.
Proszę o poradę .
Mój syn jest od kilku lat w Holandii dwa miesiące temu zmarła moja mama co on ma zrobić aby nie odziedziczył długów po swoje babci w Polsce.
Pierwsze pytanie, to czy w ogóle dziedziczy? Sugeruję kontakt z adwokatem w celu ustalenia porządku dziedziczenia.
Witam
Jestem w pododobnej sytuacji ,jestem umowiona do konsulatu w sprawie odrzucenia spatku ,ale nie wiem co mam dalej z tym dokumentem zrobi .Mieszkam w Angii i nie wiem co zrobic z tym dokumentem i jakich jeszcze potrzebuje dokumentow ewentualnie .
Witam
Mój ojciec niedawno zmarł i zdążyłam odrzucić spadek w PL jak również zdążyłam złożyć wniosek o odrzucenie spadku w imieniu córki . termin wyznaczyli a ja jestem w Irlandii czy musze wstawić się w PL czy wystarczy już pojść do konsula tutaj i zlożyć takie oświadczenie?
Niestety nie doradzam w indywidualnych sprawach na blogu.
witam czy moge odrzucic spadek po wuju w imieniu nieletnich urodzonych tu w uk ? czy moge zrobic to w konsulacie i jaki to koszt ? czy dziecko z krorym jestem w ciazy tez musi odrzucic spadek ?
Szanowna Pani, niestety nie udzielam porad prawnych na blogu. Proszę skontaktować się z prawnikiem.
witam zrzekam sie spadku po maloletnich dzieciach z Irlandii w Polsce sama zrzeklam sie 1.02.2018 .23 kwietnia napisalam prosbe do sadu 30 sierpnua odebralam list ze 5 czetwca odbylo sie posiedzenia…27.09 zaplacone 12 zl za wystawienie prawomocnosci.11 listopada ponaglenie … .prwomocnosc na dokumencie 12.10.2018 a list wyslany z polski 20.02.2019 od jakiego czasu mam liczyc te 6 mc.
Niestety nie udzielam tutaj odpowiedzi na pytania w indywidualnych sprawach.
Ciekawe jak wyglada spadek, jestem „niby” spadkobierca po mamie, zmarla w Polsce (kontakty zostaly urwane 7 lat temu z powodu siostry mojej mamy, ja mieszkam we Francji od 39 lat mam obywatelstwo francuskie a polskiego nie,
Obywatelstwo nie ma najmniejszego znaczenia – o dziedziczeniu decyduje najprawdopodobniej prawo polskie.