18
lip

ODRZUCENIE SPADKU PRZEZ MAŁOLETNIEGO – Z ŻYCIA WZIĘTE

Z zaskoczeniem przeczytałam dzisiaj w gazecie artykuł o dwuletnim dziecku dziedziczącym dwa miliony długów. Treść artykułu można przeczytać tu.

Co mnie zdziwiło?

Zgodnie z relacja prasową Sąd Rejonowy w Kluczborku odmówił zgody dla rodziców dziecka na odrzucenie spadku, gdyż – zdaniem sądu – wystarczające dla zabezpieczenia interesów dziecka jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że dziecko będzie odpowiadało za dwumilionowy dug do wysokości wartości dodatniej spadku.

Czy sąd miał rację? NIE I JESZCZE RAZ NIE.

Każdy, również małoletnie dziecko ma prawo decyzji, czy przyjąć spadek wprost, z dobrodziejstwem inwentarza, czy też odrzucić spadek. W przypadku dziecka konieczne jest uzyskanie zgody sądu na odrzucenie spadku. Sąd natomiast ma obowiązek stania na straży interesu dziecka. Nie jest prawdą, że przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza wystarczająco chroni interesy dziecka. O niebezpieczeństwachzwiązanych z takim przyjęciem spadku pisałam tu. Nie wolno też zapomnieć o nerwach rodziców, którzy (jeżeli nie uda się odrzucić spadku) prawdopodobnie będą się opędzać od wierzycieli spadkodawcy, korespondować z komornikami itp.

Orzeczenie jest  – jak rozumiem – nieprawomocne, ale szansa na zmianę przez sąd odwoławczy i odrzucenie spadku w ustawowym terminie – zerowa.

Czy to już koniec historii małego dłużnika? To się okaże. Droga do uzyskania ewentualnego odszkodowania za wydane orzeczenie odmawiające prawa odrzucenia spadku małoletniemu przy istnieniu 2 milionowego długu jest skomplikowana. Kto wie jednak, czy nie warta podjęcia, gdyby doszło do szkody.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 12 294 51 05e-mail: swaczyna@kancelariaswaczyna.pl

Sonia nazarko 12 czerwca, 2014 o 21:49

Witam a jak to jest kiedy muszę odrzucić spadek za małoletniego syna ktory nie jest obywatelem polski? czy mogę to zrobic w jego ojczystym kraju?

swaczyna 22 czerwca, 2014 o 21:50

To jest dobre pytanie i postaram się odpowiedzieć na to pytanie wpisem na blogu.

Renata 2 czerwca, 2015 o 08:27

Dzień Dobry,
Czy powstał wpis na bloku odpowiadający na pytanie Soni nazarko? Niestety samodzielnie nie udało mi się go znaleźć, a temat jest bardzo interesujący, i niestety w dzisiejszych czasach nierzadki w praktyce.
Pozdrawiam

swaczyna 2 czerwca, 2015 o 19:45

Powstał jedynie wpis o odrzuceniu spadku przed konsulem (https://bezprawaanirusz.pl/odrzucenie-spadku-przed-konsulem/), ale jeszcze nie pisałam o dziecku o obcym obywatelstwie. Postaram się nadrobić zaległości w nowym wpisie. Dziękuję za przypomnienie.

Renata 3 czerwca, 2015 o 08:44

Dziękuję. Nie mogę się doczekać 🙂 Mogę jeszcze zaproponować rozszerzenie tematu o sytuację w której dziecko ma podwójne obywatelsko: „polsko – jakieś”

Poprzedni wpis:

Następny wpis: