15
Mar

ODRZUCENIE SPADKU ZA ZYCIA SPADKODAWCY

Planowałam kompletnie inny temat na wpis w tym tygodniu. Jak to bywa, życie zweryfikowało moje plany. Kilka dni temu “padł” mój komputer. Szczerze mówiąc i tak długo wytrzymał (ponad 2 lata) po tym, jak zalałam go sokiem (pierwszy raz w życiu zalałam czymkolwiek komputer). Nie mogę mieć więc w tej sytuacji pretensji. Niestety wprowadziło to do mojego życia zawodowego dość sporo zamieszania. Na razie z utęsknieniem czekam na nowy sprzęt (ma być najpóźniej we wtorek) i żebrzę po rodzinie – korzystam z użyczonych komputerów. Nie dla wszystkich się to dobrze kończy – wczoraj wykończyłam laptop moje mamy (nie pomaga to w pożyczeniu komputera, bo po rodzinie poszła fama, że lepiej, żebym nie dotykała kolejnych laptopów ;-(). Cóż, planowany temat – wymagający większej ilości czasu przy komputerze – musi poczekać…

Tytuł dzisiejszego wpisu jest – nie ukrywam – nieco prowokacyjny. Czy można odrzucić spadek za życia spadkodawcy? Odpowiedź jest zwięzła – nie można. Taka możliwość otwiera się dopiero z chwilą śmierci spadkodawcy (o odrzuceniu spadku wcale sporo już napisałam na blogu – można zerknąć tu).

Co w takim razie może zrobić osoba, które już za życia spadkodawcy wie, że nie chce dziedziczyć i już teraz chce uniknąć przyszłych kłopotów?

Można zawrzeć umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia. To wyjątek od zasady, że za życia spadkodawcy nie można zawierać umów o spadek po osobie żyjącej. Umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia można zawrzeć tylko u notariusza. Trzeba pamiętać, że umowa zawarta np. między ojcem, a córką obejmuje także dzieci córki chyba, że inaczej zastrzeżono w umowie. Te osoby, które zawarły umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia ze spadkodawcą nie dziedziczą. Jeżeli inaczej nie zastrzeżono, nie dziedziczą także dzieci zrzekającego się dziedziczenia.

Co, jeśli osoby zainteresowane zmienią za jakiś czas zdanie?

I na to jest rada. Trzeba zawrzeć kolejną umowę, tym razem uchylającą zrzeczenie się dziedziczenia – znów u notariusza w formie aktu notarialnego.

To jedyna metoda pozwalająca na uniknięcie dziedziczenia za życia spadkodawcy. Po śmierci spadkodawcy pozostaje jedynie odrzucenie spadku.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 12 294 51 05e-mail: a.swaczyna@sws-adwokaci.pl

{ 29 comments… read them below or add one }

Paweł March 15, 2015 at 23:39

Mam nadzieję, że nie utraciła Pani żadnych pozwów ani wniosków, które miały być \”jutro do wysłania\”. Tak a propos, zgrywa Pani bieżącą pracę na chmurę albo dysk przenośny, czy wszystko trzyma na jednym komputerze? Jak odzyska Pani swoje pliki teraz?

Reply

swaczyna March 16, 2015 at 08:11

Dane mam zabezpieczone. Problem w tym, że niespecjalnie mam na czym pracować.

Reply

Wiola July 6, 2015 at 16:21

mam pytanie
a czy umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia przy notariuszu musi byc moja mama i ja .chodzi o to ze chce za zycia mojej mamy zrzec sie dziedziczenia io jakie dokumenty potrzebuje wtedy aby takie akt notarialny spozadzic
dziekuje i pozdrawiam Wiola

Reply

Ewelina January 17, 2016 at 13:51

Moje pytanie brzmi – czy prawnuki dziedziczą spadek mimo, że dziadek dzieci podpisał ze swoim ojcem taka umowę? A co z dalszą rodziną ( braćmi, bratankami itp. )? Czy oni dziedziczą mimo, że taka umowa była zawarta miedzy ojcem a synem?

Reply

swaczyna January 24, 2016 at 17:51

Przede wszystkim należy zapoznać się z treścią umowy. Bez tego nie da się nic powiedzieć o dziedziczeniu.

Reply

Rafał March 19, 2016 at 20:12

Mam pytanie siostra bede placila dlugi ojca nie odrzucila spodku ma 2 dziedzi mezadka pracuja oboje i chowaja razem dzieci

Reply

Rafał March 19, 2016 at 20:14

Sa jakies przedawnienia spdkowe nie zyjeb juz 8 lat ojciec

Reply

swaczyna March 19, 2016 at 21:24

To nie jest wbrew pozorom proste pytanie. Ulubiona odpowiedź prawnika – to zależy. Proszę zgłosić się z problemem do adwokata.

Reply

Iwona September 8, 2016 at 19:36

Dzień dobry,

Mam pytanie. Chciałabym zrzec sie dziedziczenia do spadku po moim kuzynie. Wiem, że nie pracuje, zapożycza sie, poza tym nie ma rodziny wiec długi moga automatycznie przejda na mnie i na siostre. Problem w tym, ze kuzyn Nie jest do konca normalny. Ma coś w rodzaju “żółtych papierów”. Pytanie brzmi: czy moge isc z taka osoba do notariusza i zrzec sie spadku? Czy ten dokument bedzie ważny?

Reply

swaczyna September 9, 2016 at 18:23

Nie mam pojęcia, bo nie wiem co to za “żółte papiery”. Proszę też pamiętać, że nie udzielam tu porad prawnych.

Reply

Monika December 26, 2016 at 21:18

Ależ prosze wybaczyć… wszyscy wiedza co to sa “żółte papiery”…. pozdrawiam

Reply

swaczyna December 26, 2016 at 22:37

Rozumiem, ale zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Napisała Pani “coś w rodzaju “żółtych papierów”.

Reply

Wiola September 17, 2016 at 13:06

Jeśli mój syn kończy w grudniu 17 lat czy już teraz za mojego życia może zrzecz się po mnie spadku . Bardzo proszę o odpowiedź jest to dla mnie bardzo ważne . Z góry dziękuję Wiola

Reply

swaczyna September 20, 2016 at 14:59

Bardzo dziękuję za pytanie. Problem jest szerszy tzn. nie dotyczy tylko zrzeczenia się spadku. Postaram się sporządzić osobny wpis na ten temat.

Reply

Anna October 4, 2016 at 02:17

Witam serdecznie.
Mój maż ma długi z czasu jak go jeszcze nie znałam, przed ślubem spisalismy intercyze. Mamy 9 miesieczne dziecko. Wiem ze po jego śmierci długi beda dziedziczone, chcemy spisac notarialna umowe o zrzeczeniu sie dziedziczeni (bo to same długi)a. Jak to jest przy dziecku? Niechce by dziecko dziedziczyło długi. Czy ta umowa moze je obejmować? Bardzo prosze o pomoc . Pozdrawiam Anna.

Reply

swaczyna October 8, 2016 at 15:40

Proszę zwrócić się po poradę do prawnika. Na blogu nie udzielam porad prawnych.

Reply

Jakub November 6, 2016 at 10:33

Witam, będę chciał podpisać umowę odrzucenia dziedziczenia spadku z moją nie letnią córką, by nie przejęła po mnie i mojej żonie ewentualnych długów. Pytanie moje brzmi, jak wygląda sytuacja gdy moja córka jest nie letnia (14 lat) kto musi ją reprezentować u notariusza jeżeli spadkodawcami są rodzice?

Reply

swaczyna November 15, 2016 at 20:42

Nie da się tego załatwić tak po prostu u notariusza. To więcej formalności, o ile w ogóle da się to w Pana przypadku zrealizować?

Reply

Aleksandra February 1, 2017 at 00:05

Witam 🙂
W tym temacie który Pani opisała,nie wspomniała Pani o “technicznej” stronie spisania takiej umowy.W związku z tym mam pytanie : nie chcę niczego dziedziczyć po moich rodzicach,którzy jeszcze żyją.Nie chcę także utrzymywać z nimi żadnych kontaktów.Czy podczas spisywania umowy o zrzeczeniu się dziedziczenia u notariusza, moi rodzice muszą być także obecni? Czy też mogą na podpisanie umowy być wezwani w innym terminie? Lub czy notariusz może udać się do nich do domu aby podpisali umowę? Jak to wygląda w praktyce?

Reply

swaczyna February 3, 2017 at 17:11

Bardzo mi przykro. Nie udzielam na blogu porad w indywidualnych sprawach.

Reply

swaczyna February 3, 2017 at 17:13

Bardzo dziękuję za komentarz. Postaram się rozwinąć temat w osobnym wpisie.

Reply

Klaudia July 12, 2017 at 12:13

Witam,
Jeżeli złoże u notariusza w formie aktu notarialnego informację, że po śmierci ojca, z którym nie mam kontaktu i nie uzyskam informacji kiedy umrze, zrzekam sie jego majątku to po jego śmierci muszę go gdzieś złożyć czy zrzeczenie bedzie automatyczne?

Reply

swaczyna August 13, 2017 at 11:19

Nie da się tego zrobić. Proszę dokładnie przeczytać wpis.

Reply

Agnieszka October 25, 2017 at 20:01

A jeżeli dzieci osoby, która zawiera umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia, są pełnoletnie, to czy też automatycznie je ta umowa obejmuje, czy także muszą taką, osobną umowę zawrzeć?

Reply

swaczyna October 28, 2017 at 16:05

Umowa obejmuje automatycznie wszystkich zstępnych bez względu na wiek.

Reply

anna January 14, 2018 at 17:26

Bardzo pomocny artykuł, dziękuję za Pani bloga.
Mam pytanie czy spadek a testament spisany notarialnie są powiązane? czy można otrzymać np. pieniądze zapisane w testamencie potwierdzonym notarialnie jeśli wcześniej podpisało się umowę zrzekającą się dziedziczenia ?
pozdrawiam

Reply

swaczyna February 7, 2018 at 08:56

Dziękuję za miłe słowa. Niestety nie udzielam tu porad prawnych. Pani pytanie wymaga pogłębienia i zorientowania się w sytuacji i treści dokumentów.

Reply

Natalia January 30, 2018 at 19:21

Witam, mąż notarialnie zawarł umowę zrzeczenia się dziedziczenia za życia swego ojca (ojciec nadal żyje). Oboje na chwilę obecną mamy dwoje niepełnoletnich dzieci. Jeżeli mąż zawarł tą umowę w swoim imieniu jest równoznaczne z zrzeczeniem się jego w imieniu dzieci? W akcie notarialnym nie ma wzmianki o dzieciach. Co w przypadku kiedy ojciec męża umrze, czy ponownie należy odrzucać spadek w imieniu swoim i dzieci? Bardzo proszę o informację. Pozdrawiam

Reply

swaczyna February 7, 2018 at 08:54

Nie udzielam tutaj porad prawnych, ale odpowiedź jest zawarta we wpisie: trzeba pamiętać, że umowa zawarta np. między ojcem, a córką obejmuje także dzieci córki chyba, że inaczej zastrzeżono w umowie.

Reply

Leave a Comment

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem swaczyna@kancelariaswaczyna.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: