18
May

PIERWSZA KONFERENCJA LEPCA W HADZE

Obiecałam napisać, gdzie ostatnio byłam. Jak zwykle po nieobecności, w pierwszej kolejności trzeba było odrobić zaległości w kancelarii :-). No, ale w końcu przyszedł czas na „zwierzenia”:-).

Kilka pierwszych dni maja spędziłam w Hadze. Nie mogę dużo powiedzieć o tym mieście, bo nie miałam właściwie czasu na zwiedzanie. Całe dnie spędzałam w Pałacu Sprawiedliwości na wykładach i seminariach dotyczących prawnych aspektów rodzicielskiego uprowadzenia dziecka za granicę. I choć uwielbiam zwiedzać, to nie żałuję (może jeszcze zawitam do Hagi i wtedy nadrobię zaległości kulturalne).

LEPCA (Lawyers in Europe on Parental Child Abduction) to projekt Międzynarodowego Centrum Uprowadzeń Dzieci (Centrum IKO) powstały w celu zorganizowania konferencji prawników zajmujących się prawem rodzinnym, w celu ułatwienia kontaktów między prawnikami zajmującymi się włąśnie prawnymi aspektami uprowadzeń rodzicielskich oraz wymiany doświadczeń zawodowych z różnych krajów. Wprawdzie z nazwy możemy wnosić, że chodzi o prawników europejskich, ale w konferencji uczestniczyli także koledzy i koleżanki z Peru, Meksyku, Brazylii, Japonii, czy Australii.

Poza tym, że nawiązałam bardzo sympatyczne znajomości, niezwykle skorzystałam z zajęć.

Z danych statystycznych na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że z konwencji haskiej z 1980 r., co roku przesyłane jest do Polski ok. 60 – 80 wniosków i mniej więcej tyle samo wniosków jest wysyłane za granicę. To niemało i w Europie plasuje to Polskę na 4 (wnioski otrzymane) i 5 (wnioski wysłane) miejscu (dane statystyczne za 2008 r..

W Polsce, niestety, nie mamy wyspecjalizowanych sądów rozpatrujących sprawy o uprowadzenie dziecka (nie chodzi mi o sąd rodzinny, ale – zajmujący się wyłącznie tego typu sprawami). Procedura sądowa wyznaczona konwencją jest specyficzna i czasem sądy nie stosują przepisów tak, jak należy (jeżeli kogoś uraziłam, to przepraszam, ale takie sygnały docierają do mnie od zainteresowanych osób). O ile wiem (jeżeli się mylę, będę wdzięczna za zwrócenie mi uwagi) nie ma też osoby wyznaczonej centralnie – konsultanta – mogącej służyć radą sędziom, bądź prawnikom mającym problem ze stosowaniem konwencji.  W niektórych krajach są tego typu uregulowania.

Ostatnią kwestią, którą chcę przybliżyć, to mediacje transgraniczne. Mediacje w ogóle nie są w Polsce szczególnie popularne (a szkoda), a o transgranicznych chyba już w ogóle nikt nie słyszał. Jest to warta rozważenia alternatywa obok (nie zamiast) postępowania sądowego.

Konwencja haska dotycząca cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę z dnia 25.10.1980 r. to temat, który na pewno nie jeden raz zagości jeszcze na blogu.

 

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem swaczyna@kancelariaswaczyna.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

{ 2 trackbacks }

Previous post:

Next post: