9
lut

POMOC PRAWNA ZA GRANICĄ

Zwykle borykamy się z kłopotami prawnymi w swoim własnym kraju. Coraz częściej zdarza się jednak, że potrzebujemy pomocy prawnika za granicą. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samemu wyszukać adwokata i zwrócić się do niego o pomoc prawną (w dalszej części wpisu ten wariant pominę, ale trzeba o nim pamiętać).

Alternatywą jest skorzystanie z pomocy prawnika krajowego, który współpracuje z prawnikiem zagranicznym (nazywa się to pięknie świadczeniem usług transgranicznych). W mojej pracy zdarza się to coraz częściej. Od wielu lat stale współpracuję z adwokat z Niemiec, a okazjonalnie – z adwokatami z innych krajów Europy. Zwykle to ja wykonuję usługę w Polsce, ale niedawno zdarzyła mi się także sytuacja odwrotna. Mój przyjaciel ma sprawę w sądzie w Murmańsku i tym razem to ja nawiązałam kontakt z adwokatem z Rosji.  Nie ukrywam, że przyjemnością samą w sobie jest dla mnie powrót do języka rosyjskiego (tak, tak – jestem z pokolenia obowiązkowo uczącego się tego języka J).

Czy warto mieć dwóch adwokatów? To zależy od sprawy, bo przecież trzeba zapłacić obu prawnikom (honoraria są ustalane indywidualnie), ale są sytuacje, w których jest to wręcz niezbędne (chyba, że ktoś wybierze wariant pierwszy – samodzielny). Jeżeli sprawa toczy się przed sądem obcego kraju, to najszybciej i najpewniej zostanie poprowadzona przez adwokata z kraju, gdzie znajduje się sąd. Adwokat polski może usprawnić kontakt z adwokatem zagranicznym, szybciej przygotować potrzebne materiały itp.

Przykład? Dwa tygodnie temu byłam w Kielcach, jako pełnomocnik obywatela Unii Europejskiej. W ciągu kilku dni jego miejscowa adwokat nawiązała ze mną kontakt, ustaliła szczegóły współpracy, przesłała potrzebne dokumenty i … zakończyłam sprawę na pierwszej rozprawie (żeby nie było wątpliwości, takie błyskawiczne „kampanie” zdarzają się raz na milion). Wszystko trwało ok. tygodnia. Jednym słowem w tej konkretnej sprawie było warto. Bez udziału pani adwokat z kraju miejsca zamieszkania mojego klienta nie byłoby to możliwe.

Czemu adwokat z Polski nie może sam prowadzić sprawy w Belgii, czy Wielkiej Brytanii i vice versa? Po prostu każdy kraj ma swoje własne procedury sądowe, swoje własne przepisy regulujące w różnych państwach te same kwestie w sposób odmienny. W takich sytuacja ustawa nakazuje korzystanie z pomocy prawnika zagranicznego – dla bezpieczeństwa interesów klienta.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 12 294 51 05e-mail: swaczyna@kancelariaswaczyna.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: