Dzisiaj krótko, bo dzieje się u mnie dużo i czas na blogi się kurczy (to na pewno stan przejściowy). Od 18. października 2015 r. weszła nowelizacja zmieniająca rozłożenie akcentów w prawie spadkowym. Do tej pory jedynie małoletni automatycznie przyjmował spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Inne osoby, chcące odpowiadać z ograniczenie do wartości pozytywnej (na plusie) spadku, musiały złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Od 18. października 2015 r. jako formę podstawową przyjęcia spadku ustanowiono przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Ale – uwaga – nie jest ważne, kiedy toczy się sprawa o stwierdzenie nabycia spadku. Ważne, kiedy zmarł spadkodawca. Jeżeli spadkodawca zmarł w 2004 r., to stosuje się ówczesne zasady, czyli w razie braku oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadek przyjmuje się wprost (czyli z pełną, bez ograniczeń odpowiedzialnością za ewentualne długi). Jeżeli spadkodawca zmarł w dniu 17. października 2015 r., to także spadek przyjmuje się wprost.
Dopiero śmierć od 18. października 2015 r. „pozwala” na zastosowanie nowych zasad, czyli automatycznie spadek przyjmowany jest z dobrodziejstwem inwentarza bez potrzeby składania dodatkowych oświadczeń.
Wydaje mi się to rozporządzenie całkiem logiczne zarówno dla spadkobierców, jak i władz.
Czy wedle nowych przepisów to, że długi dziedziczy się tylko do wysokości spadku in plus, oznacza ze jesli nie odziedziczylam nic w sensie dodatnim to nie odziedziczylam tez dlugow?
Nie jestem pewna, czy dobrze zrozumiałam pytanie, ale czym innym jest dziedziczenie długów, a czym innym odpowiedzialność za długi.
Witam mam pytanie. czy Jezeli Ojciec zmarl 2.5 roku temu a tj listopad 2016 a stwierdzenie nabycia spadku odbylo sie w listopadzie zeszlego roku to czy spadek ktory otrzymalem jest z dobrodziejstwem inwentarza??
Takie „wyrzeczenie” powinno się znaleźć w postanowieniu sądu. Proszę sprawdzić.