31
Jan

SPADEK Z DOBRODZIEJSTWEM INWENTARZA – OD KIEDY?

Dzisiaj krótko, bo dzieje się u mnie dużo i czas na blogi się kurczy (to na pewno stan przejściowy). Od 18. października 2015 r. weszła nowelizacja zmieniająca rozłożenie akcentów w prawie spadkowym. Do tej pory jedynie małoletni automatycznie przyjmował spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Inne osoby, chcące odpowiadać z ograniczenie do wartości pozytywnej (na plusie) spadku, musiały złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Od 18. października 2015 r. jako formę podstawową przyjęcia spadku ustanowiono przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Ale – uwaga – nie jest ważne, kiedy toczy się sprawa o stwierdzenie nabycia spadku. Ważne, kiedy zmarł spadkodawca. Jeżeli spadkodawca zmarł w 2004 r., to stosuje się ówczesne zasady, czyli w razie braku oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadek przyjmuje się wprost (czyli z pełną, bez ograniczeń odpowiedzialnością za ewentualne długi). Jeżeli spadkodawca zmarł w dniu 17. października 2015 r., to także spadek przyjmuje się wprost.

Dopiero śmierć od 18. października 2015 r. „pozwala” na zastosowanie nowych zasad, czyli automatycznie spadek przyjmowany jest z dobrodziejstwem inwentarza bez potrzeby składania dodatkowych oświadczeń.

{ 3 comments… read them below or add one }

Ewa February 13, 2016 at 12:21

Wydaje mi się to rozporządzenie całkiem logiczne zarówno dla spadkobierców, jak i władz.

Reply

Gość April 20, 2016 at 19:09

Czy wedle nowych przepisów to, że długi dziedziczy się tylko do wysokości spadku in plus, oznacza ze jesli nie odziedziczylam nic w sensie dodatnim to nie odziedziczylam tez dlugow?

Reply

swaczyna April 25, 2016 at 22:21

Nie jestem pewna, czy dobrze zrozumiałam pytanie, ale czym innym jest dziedziczenie długów, a czym innym odpowiedzialność za długi.

Reply

Leave a Comment

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem swaczyna@kancelariaswaczyna.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: