15
cze

STWIERDZENIE NABYCIA SPADKU I DZIAŁ SPADKU

Wpis z dnia 10.07.2011 r., przeniesiony z www.blog.kancelariaswaczyna.pl

Postępowanie spadkowe jest – można powiedzieć – dwuetapowe. Pierwszy etap to stwierdzenie nabycia spadku. W wyniku stwierdzenia nabycia spadku wiadomo kto jest spadkodawcą i w jakim udziale. Nadal natomiast nie wiadomo kto co dziedziczy – cały spadek jest wspólną własnością spadkobierców. Dopiero dział spadku pozwala przyporządkować konkretne składniki majątkowe do spadkodawcy.

Stwierdzenie nabycia spadku można dokonać przed sądem, albo u notariusza (wtedy nazywa się to akt poświadczenie dziedziczenia). Jeżeli spadkodawca sporządził testament otwarcia dokonuje odpowiednio – sąd lub notariusz.

U notariusza można sprawę załatwić szybciej, ale wyłącznie wtedy, gdy spadkobiercy złożą zgodny wniosek o sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia. Jeżeli ktoś np. kwestionuje ważność testamentu, to notariusz nie sporządzi poświadczenia dziedziczenia i sprawa będzie musiała przenieść się do sądu. Należy pamiętać o tym, że do notariusza wszyscy spadkobiercy muszą się udać jednocześnie. Takiej konieczności nie ma w sądzie. Sąd musi mieć potwierdzenie, że uczestnik postępowania odebrał zawiadomienie o terminie, ale jak ktoś nie chce przyjeżdżać do sądu, to nie musi.

Po uzyskaniu prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub aktu poświadczenia dziedziczenia można przejść do kolejnego etapu, czyli działu spadku (chyba, że jest jeden spadkobierca – wtedy oczywiście nie ma konkurentów do spadku i można poprzestać na etapie pierwszym). Podobnie jak poprzednio można udać się do sądu lub notariusza i znowu u notariusza można dokonać działu spadku jeżeli wszyscy są zgodni co do sposobu podziału. Sąd zajmie się sprawą o dział spadku zarówno przy zgodnym wniosku, jak i przy braku porozumienia między spadkobiercami co do sposobu podziału. W każdym przypadku spadkodawca musi mieć swoją wizję podziału, czyli np. przyznanie jemu całego spadku ze spłatą pozostałych spadkobierców, albo rozdzielenie między spadkobierców nieruchomości, ruchomości itp. Ani sąd, ani tym bardziej notariusz nie będą proponować sposobu podziału. Oczywiście w razie sporu sąd rozstrzygnie w orzeczeniu końcowym sposób podziału, jaki – zdaniem sądu – jest najlepszy w danej sprawie. Niezadowolonej stronie służy odwołanie do sądu drugiej instancji.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (12) 422 00 41e-mail: a.swaczyna@slwadwokaci.pl

Ewelina 9 września, 2013 o 18:52

W pierwszym akapicie powinno być chyba „w wyniku stwierdzenia nabycia spadku wiadomo kto jest spadkobiercą” i w ostatnim akapicie „spadkobierca musi mieć swoją wizję..”. Poza tym znalazłam tu bardzo klarownie i rzeczowo przedstawione wyjaśnienia podstawowych pojęć, których pilnie potrzebowałam. Dziękuję i pozdrawiam!

Ewelina 9 września, 2013 o 18:58

Przepraszam…spadkodawca powinien mieć wizję podziału, spadkobiercy ewentualnie mogą dochodzić do porozumienia w innych kwestiach….

swaczyna 10 września, 2013 o 08:40

Bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi na niedoskonałości tekstu. Sprawdzanie tego, co samemu się napisało nie zawsze przynosi oczekiwane skutki 🙂

Iza 16 października, 2013 o 00:07

Pani Agnieszko! Dziękuję! Trafiłam tu przypadkiem szukając informacji na temat odrzucenia spadku przez małoletniego. Rzeczowo i ludzko:-) wytłumaczone. Wiem,jak „ugryźć” problem. Z rodziną to najlepiej na zdjęciu i to w środku, żeby cię nie wycięli:-)
Pozdrawiam!

Beata 20 lutego, 2014 o 21:21

Bardzo proszę o radę, co mam zrobić jeśli na mocy postanowienia sądu odziedziczyłam w spadku 1/4 udziału w spadku tj. w połowie własności wyodrębnionego lokalu mieszkalnego z jednej strony i długi po drugiej stronie. Jak mamy we czwórkę dokonać działu spadku by wyeliminować odpowiedzialność solidarną za długi. Mamy świadomość konieczności spłaty istniejących długów jednak mamy też różne możliwości finansowe. Boję się że wierzyciele zechcą wszystkiego dochodzić ode mnie.
Dziękuję i Pozdrawiam

swaczyna 22 lutego, 2014 o 22:09

Jak pisałam już wielokrotnie nie udzielam tutaj porad, ale wpis na ten temat planuję juz od jakiegoś czasu, więc może w końcu się uda.

Marcin 31 marca, 2014 o 22:17

Witam serdecznie!
Czy istnieje możliwość złożenia w jednym piśmie wniosek o nabycie spadku i dział spadku? Oczywiście chodzi o drogę sądową.
Pozdrawiam!

swaczyna 2 kwietnia, 2014 o 23:18

Można złożyć taki skumulowany wniosek, ale żeby można było rozpatrzyć sprawę o dział spadku, najpierw trzeba wiedzieć, kto jest spadkobiercą. Oznacza to, że najpierw musi się uprawomocnić postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, a dopiro potem można kontynuować dział spadku.

Małgorzata 16 października, 2014 o 18:18

Witam,czy można odwołać się od wygranej sprawy sądowej? Chodzi o podział majątku.Podpisałam pełnomocnictwo, jednak twierdzę że podział jest nie równy.

swaczyna 16 października, 2014 o 21:11

Szanowna Pani, odpisałam na Pani wiadomość mailową. Nic ponad to nie mogę tu dodać.

Grzesiek 31 maja, 2015 o 08:06

Mam pytanie odnośnie zapisu:
„Ani sąd, ani tym bardziej notariusz nie będą proponować sposobu podziału. Oczywiście w razie sporu sąd rozstrzygnie w orzeczeniu końcowym sposób podziału, jaki – zdaniem sądu – jest najlepszy w danej sprawie.”
Czy przy braku zgody, w ramach rozstrzygnięcia, sąd nie może zaproponować sposobu podziału wg własnego uznania, który jest np inny niż każda z propozycji spadkobierców? Czy raczej sąd może tylko wybrać najlepszą jego zdaniem koncepcję zaproponowaną przez spadkobierców?
Ile orientacyjnie (lub w praktyce) trwa czas od wpłynięcia wniosku do jego rozpatrzenia przez sąd i wysłania zawiadomień o rozprawie? Ile czasu mają pozostali uczestnicy na ustosunkowanie się do wniosku?

swaczyna 1 czerwca, 2015 o 22:14

Nie ma sensu, żebym podawała terminy rozpoznania sprawy, bo – prawdę mówiąc – w każdym sądzie wygląda to inaczej. Czas na odpowiedź wyznacza sąd (zwykle jest to 14 dni).

marta 19 czerwca, 2015 o 11:19

Pyt. 1. Czy nieruchomość rolna i leśna opisane w akcie notarialnym jako gospodarstwo rolne nie muszą zostać szczegółowo oznaczone, czy też wystarczy wpisać, iż w skład spadku wchodzi gospod. rolne obejmujące działki nr:…….. (i tu wymienić wszystkie – nadmieniam, iż w akcie podana jest łączna powierzchnia wszystkich nieruchomości i położenie w jednej miejscowości)?
Pyt. 2. Czy we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku zapisać o dziale spadku, czy też można o to zawnioskować na sprawie sądowej? Chociaż, jak wynika z artykułu, musi odbyć się to dwuetapowo. Swoją drogą, słyszałam, że niektórzy „załatwiają” to na jednej sprawie. I czy w związku z tym wzrasta opłata za sprawę?

swaczyna 21 czerwca, 2015 o 12:54

Nie pomagam na blogu formułować wniosków. Blog nie temu służy. Staram się tu przedstawić rózne zagadnienia prawne, z jakimi można się spotkać w codziennym życiu. Mogę Pani jedynie polecić wizytę u prawnika „na żywo”.

Anna 5 kwietnia, 2016 o 14:30

Dzień dobry mam takie pytanie zmarł mój ojciec zapisał w testamencie cały swój majątek na mnie mama żyje mam jeszcze czworo rodzeństwa co teraz mam z tym testamentem zrobić i czy pozostałym osobą coś się należy. Proszę jak ktoś wie o pomoc.

swaczyna 9 kwietnia, 2016 o 12:26

Niestety, nie udzielam tutaj porad prawnych. Proszę zgłosić się do prawnika po poradę.

Anna 10 kwietnia, 2016 o 12:18

Witam, mam pytanie, czy u notariusz w ciągu jednego dnia, {czyli za jednym razem}, załatwię nabycie spadku i zgodny dział spadku. Pozdrawiam.

swaczyna 11 kwietnia, 2016 o 17:55

Moim zdaniem jest to możliwe – trzeba wszystko ustalić z notariuszem.

Grażyna 12 lipca, 2016 o 19:09

Witam , mam takie chyba nietypowe pytanie . Jeśli odbyło się nabycie spadku i jest 5 współwłaścicieli , nie odbył się jeszcze podział , to czy może jeden z nas bez wiedzy pozostałych przekazać bądź sprzedać te swoje 1/5 spadku na osobę trzecią? Serdecznie dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam

swaczyna 17 lipca, 2016 o 22:50

Dziękuję za pytanie – postaram się napisać nowy wpis na ten temat. Ale to już na pewno po wakacjach.

Lech 4 kwietnia, 2017 o 11:43

W postanowieniu o nabyciu spadku jest uznanych około 13 krewnych każdy z nich dziedziczy w innych częściach i tak np. trzech w 1/6 dwoje w 1/8 inni w 1/24, i 1/36. Pytanie jakim kluczem posłużył się sąd przy ustalaniu tych części , gdzie można o tym poczytać?

swaczyna 14 kwietnia, 2017 o 22:30

Odpowiedź jest prosta – w kodeksie cywilnym.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: