15
Jun

STWIERDZENIE NABYCIA SPADKU I DZIAŁ SPADKU

Wpis z dnia 10.07.2011 r., przeniesiony z www.blog.kancelariaswaczyna.pl

Postępowanie spadkowe jest – można powiedzieć – dwuetapowe. Pierwszy etap to stwierdzenie nabycia spadku. W wyniku stwierdzenia nabycia spadku wiadomo kto jest spadkodawcą i w jakim udziale. Nadal natomiast nie wiadomo kto co dziedziczy – cały spadek jest wspólną własnością spadkobierców. Dopiero dział spadku pozwala przyporządkować konkretne składniki majątkowe do spadkodawcy.

Stwierdzenie nabycia spadku można dokonać przed sądem, albo u notariusza (wtedy nazywa się to akt poświadczenie dziedziczenia). Jeżeli spadkodawca sporządził testament otwarcia dokonuje odpowiednio – sąd lub notariusz.

U notariusza można sprawę załatwić szybciej, ale wyłącznie wtedy, gdy spadkobiercy złożą zgodny wniosek o sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia. Jeżeli ktoś np. kwestionuje ważność testamentu, to notariusz nie sporządzi poświadczenia dziedziczenia i sprawa będzie musiała przenieść się do sądu. Należy pamiętać o tym, że do notariusza wszyscy spadkobiercy muszą się udać jednocześnie. Takiej konieczności nie ma w sądzie. Sąd musi mieć potwierdzenie, że uczestnik postępowania odebrał zawiadomienie o terminie, ale jak ktoś nie chce przyjeżdżać do sądu, to nie musi.

Po uzyskaniu prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub aktu poświadczenia dziedziczenia można przejść do kolejnego etapu, czyli działu spadku (chyba, że jest jeden spadkobierca – wtedy oczywiście nie ma konkurentów do spadku i można poprzestać na etapie pierwszym). Podobnie jak poprzednio można udać się do sądu lub notariusza i znowu u notariusza można dokonać działu spadku jeżeli wszyscy są zgodni co do sposobu podziału. Sąd zajmie się sprawą o dział spadku zarówno przy zgodnym wniosku, jak i przy braku porozumienia między spadkobiercami co do sposobu podziału. W każdym przypadku spadkodawca musi mieć swoją wizję podziału, czyli np. przyznanie jemu całego spadku ze spłatą pozostałych spadkobierców, albo rozdzielenie między spadkobierców nieruchomości, ruchomości itp. Ani sąd, ani tym bardziej notariusz nie będą proponować sposobu podziału. Oczywiście w razie sporu sąd rozstrzygnie w orzeczeniu końcowym sposób podziału, jaki – zdaniem sądu – jest najlepszy w danej sprawie. Niezadowolonej stronie służy odwołanie do sądu drugiej instancji.

{ 22 comments… read them below or add one }

Ewelina September 9, 2013 at 18:52

W pierwszym akapicie powinno być chyba “w wyniku stwierdzenia nabycia spadku wiadomo kto jest spadkobiercą” i w ostatnim akapicie “spadkobierca musi mieć swoją wizję..”. Poza tym znalazłam tu bardzo klarownie i rzeczowo przedstawione wyjaśnienia podstawowych pojęć, których pilnie potrzebowałam. Dziękuję i pozdrawiam!

Reply

Ewelina September 9, 2013 at 18:58

Przepraszam…spadkodawca powinien mieć wizję podziału, spadkobiercy ewentualnie mogą dochodzić do porozumienia w innych kwestiach….

Reply

swaczyna September 10, 2013 at 08:40

Bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi na niedoskonałości tekstu. Sprawdzanie tego, co samemu się napisało nie zawsze przynosi oczekiwane skutki 🙂

Reply

Iza October 16, 2013 at 00:07

Pani Agnieszko! Dziękuję! Trafiłam tu przypadkiem szukając informacji na temat odrzucenia spadku przez małoletniego. Rzeczowo i ludzko:-) wytłumaczone. Wiem,jak “ugryźć” problem. Z rodziną to najlepiej na zdjęciu i to w środku, żeby cię nie wycięli:-)
Pozdrawiam!

Reply

Beata February 20, 2014 at 21:21

Bardzo proszę o radę, co mam zrobić jeśli na mocy postanowienia sądu odziedziczyłam w spadku 1/4 udziału w spadku tj. w połowie własności wyodrębnionego lokalu mieszkalnego z jednej strony i długi po drugiej stronie. Jak mamy we czwórkę dokonać działu spadku by wyeliminować odpowiedzialność solidarną za długi. Mamy świadomość konieczności spłaty istniejących długów jednak mamy też różne możliwości finansowe. Boję się że wierzyciele zechcą wszystkiego dochodzić ode mnie.
Dziękuję i Pozdrawiam

Reply

swaczyna February 22, 2014 at 22:09

Jak pisałam już wielokrotnie nie udzielam tutaj porad, ale wpis na ten temat planuję juz od jakiegoś czasu, więc może w końcu się uda.

Reply

Marcin March 31, 2014 at 22:17

Witam serdecznie!
Czy istnieje możliwość złożenia w jednym piśmie wniosek o nabycie spadku i dział spadku? Oczywiście chodzi o drogę sądową.
Pozdrawiam!

Reply

swaczyna April 2, 2014 at 23:18

Można złożyć taki skumulowany wniosek, ale żeby można było rozpatrzyć sprawę o dział spadku, najpierw trzeba wiedzieć, kto jest spadkobiercą. Oznacza to, że najpierw musi się uprawomocnić postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, a dopiro potem można kontynuować dział spadku.

Reply

Małgorzata October 16, 2014 at 18:18

Witam,czy można odwołać się od wygranej sprawy sądowej? Chodzi o podział majątku.Podpisałam pełnomocnictwo, jednak twierdzę że podział jest nie równy.

Reply

swaczyna October 16, 2014 at 21:11

Szanowna Pani, odpisałam na Pani wiadomość mailową. Nic ponad to nie mogę tu dodać.

Reply

Grzesiek May 31, 2015 at 08:06

Mam pytanie odnośnie zapisu:
“Ani sąd, ani tym bardziej notariusz nie będą proponować sposobu podziału. Oczywiście w razie sporu sąd rozstrzygnie w orzeczeniu końcowym sposób podziału, jaki – zdaniem sądu – jest najlepszy w danej sprawie.”
Czy przy braku zgody, w ramach rozstrzygnięcia, sąd nie może zaproponować sposobu podziału wg własnego uznania, który jest np inny niż każda z propozycji spadkobierców? Czy raczej sąd może tylko wybrać najlepszą jego zdaniem koncepcję zaproponowaną przez spadkobierców?
Ile orientacyjnie (lub w praktyce) trwa czas od wpłynięcia wniosku do jego rozpatrzenia przez sąd i wysłania zawiadomień o rozprawie? Ile czasu mają pozostali uczestnicy na ustosunkowanie się do wniosku?

Reply

swaczyna June 1, 2015 at 22:14

Nie ma sensu, żebym podawała terminy rozpoznania sprawy, bo – prawdę mówiąc – w każdym sądzie wygląda to inaczej. Czas na odpowiedź wyznacza sąd (zwykle jest to 14 dni).

Reply

marta June 19, 2015 at 11:19

Pyt. 1. Czy nieruchomość rolna i leśna opisane w akcie notarialnym jako gospodarstwo rolne nie muszą zostać szczegółowo oznaczone, czy też wystarczy wpisać, iż w skład spadku wchodzi gospod. rolne obejmujące działki nr:…….. (i tu wymienić wszystkie – nadmieniam, iż w akcie podana jest łączna powierzchnia wszystkich nieruchomości i położenie w jednej miejscowości)?
Pyt. 2. Czy we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku zapisać o dziale spadku, czy też można o to zawnioskować na sprawie sądowej? Chociaż, jak wynika z artykułu, musi odbyć się to dwuetapowo. Swoją drogą, słyszałam, że niektórzy “załatwiają” to na jednej sprawie. I czy w związku z tym wzrasta opłata za sprawę?

Reply

swaczyna June 21, 2015 at 12:54

Nie pomagam na blogu formułować wniosków. Blog nie temu służy. Staram się tu przedstawić rózne zagadnienia prawne, z jakimi można się spotkać w codziennym życiu. Mogę Pani jedynie polecić wizytę u prawnika “na żywo”.

Reply

Anna April 5, 2016 at 14:30

Dzień dobry mam takie pytanie zmarł mój ojciec zapisał w testamencie cały swój majątek na mnie mama żyje mam jeszcze czworo rodzeństwa co teraz mam z tym testamentem zrobić i czy pozostałym osobą coś się należy. Proszę jak ktoś wie o pomoc.

Reply

swaczyna April 9, 2016 at 12:26

Niestety, nie udzielam tutaj porad prawnych. Proszę zgłosić się do prawnika po poradę.

Reply

Anna April 10, 2016 at 12:18

Witam, mam pytanie, czy u notariusz w ciągu jednego dnia, {czyli za jednym razem}, załatwię nabycie spadku i zgodny dział spadku. Pozdrawiam.

Reply

swaczyna April 11, 2016 at 17:55

Moim zdaniem jest to możliwe – trzeba wszystko ustalić z notariuszem.

Reply

Grażyna July 12, 2016 at 19:09

Witam , mam takie chyba nietypowe pytanie . Jeśli odbyło się nabycie spadku i jest 5 współwłaścicieli , nie odbył się jeszcze podział , to czy może jeden z nas bez wiedzy pozostałych przekazać bądź sprzedać te swoje 1/5 spadku na osobę trzecią? Serdecznie dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam

Reply

swaczyna July 17, 2016 at 22:50

Dziękuję za pytanie – postaram się napisać nowy wpis na ten temat. Ale to już na pewno po wakacjach.

Reply

Lech April 4, 2017 at 11:43

W postanowieniu o nabyciu spadku jest uznanych około 13 krewnych każdy z nich dziedziczy w innych częściach i tak np. trzech w 1/6 dwoje w 1/8 inni w 1/24, i 1/36. Pytanie jakim kluczem posłużył się sąd przy ustalaniu tych części , gdzie można o tym poczytać?

Reply

swaczyna April 14, 2017 at 22:30

Odpowiedź jest prosta – w kodeksie cywilnym.

Reply

Leave a Comment

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem swaczyna@kancelariaswaczyna.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: