1
wrz

TERMIN – JAK TO LICZYĆ?

Wpis z dnia 31. marca 2012 r. przeniesiony z www.blog.kancelariaswaczyna.pl

Tylko prawnikom wydaje się, że sprawa jest prosta. Nie raz spotkałam się z pomysłami, które mogły być tragiczne w skutkach dla ich autorów. Powiedzmy sobie jasno – w prawie cywilnym nie ma czegoś takiego jak „dni robocze”. Liczenie terminu z uwzględnieniem dni roboczych prowadzi do tego, że termin mija bezpowrotnie. Soboty, niedziele i święta, które wypadają w „środku” liczenia terminu muszą być uwzględnione. Jedynie ostatni dzień terminu przypadający na niedzielę lub święto państwowe powoduje (np. tu można sprawdzić, jakie to dni) przesunięcie upływu terminu na dzień następny.

Od kiedy liczyć termin? Jeżeli mamy ustalić dzień upływu terminu np. od dnia otrzymania pisma, to tego dnia nie liczymy np. 7 dni od 31. marca upływa w dniu 7. kwietnia. Terminy upływają z końcem ostatniego dnia. Wyjątkiem jest ustalenie wieku danej osoby – tu termin upływa z początkiem ostatniego dnia.

Termin liczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą (np. poniedziałek) lub datą (np. 15-tego) odpowiada początkowemu dniowi terminu (czyli poniedziałkowi, albo 15-temu). Jeżeli w ostatnim miesiącu nie ma takiego dnia (np. ostatni dzień lutego to 28.), to termin upływa tego ostatniego dnia.

Umiejętność prawidłowego obliczania terminu ma znaczenie nie tylko w życiu codziennym, ale też „w życiu” sądowym. Terminy sądowe należy traktować poważnie, bo nie zawsze udaje się przeciwdziałać negatywnym konsekwencjom upływu terminu. Poza tym próby przywrócenia terminu – o ile w ogóle w danej sytuacji są możliwe – nigdy nie dają stuprocentowej pewności powodzenia.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (12) 422 00 41e-mail: a.swaczyna@slwadwokaci.pl

IWONA 21 marca, 2015 o 16:36

Znalazłam artykuły na stronach bloga, Pani Agnieszko, i uświadomiły mi dlaczego tkwie w problemach przez urzedników sądowych, a dot. opini RODK ! Sąd Rodzinny odmówił mi pisemnie udostepnienia opini, twierdzac , że nie byłam strona w sprawie (byłam wnioskodawcą sprawy). W ten sposób pozbawili mnie mozliwosci udostepnienia pisma o Wniesieniu sprzeciwu do opini RODK ! Opinii szkalujacą moją osobę i niezgodnie z prawem i przepisami o diagnozowaniu przypisali mi osobowość Borderlain. Zaznaczając Uwaga- uctniczka nie wypełniła testów. W przypadku wstepnych testów, jezeli wskazują na p/w osobowość , należy wypełnić dodatkowe testy ułatwiające diagnoze, lub uczestnika skierowac na obserwacje od 3-6 m-cy na Oddział psychiatryczny…. Moja opinia jest WRÓZBĄ -CZAROWNIC niszczących życie dzieci i rodziny. Obszerne artykuły na str. FORUM MATKI.

Stanisław 14 stycznia, 2017 o 09:19

Od kiedy liczyć termin? Jeżeli mamy ustalić dzień upływu terminu np. od dnia otrzymania pisma, to tego dnia nie liczymy np. 7 dni od 31. marca upływa w dniu 7. kwietnia. Terminy upływają z końcem ostatniego dnia.
Odpowiedź nie precyzyjna. Co oznacza upływa termin 7. kwietnia? Winno być np. 7. kwietnia jest ostatnim dniem na złożenie pisma a 8. kwietnia będzie już po terminie.
Pozdrawiam.
Stanisław.

swaczyna 15 stycznia, 2017 o 19:38

Bardzo dziękuję za komentarz.

{ 2 trackbacki }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: