15
cze

TESTAMENT ZA GRANICĄ

Wpis z dnia 11.06.2011, przeniesiony z www.blog.kancelariaswaczyna.pl

Ostatnio moja własna rodzina zadała mi pytanie o ważność testamentu sporządzonego w Polsce przez Polaka mieszkającego od wielu lat za granicą. Zasada ogólna jest taka, że obywatel polski podlega prawu polskiemu, choćby prawo innego państwa uznawało go za swojego obywatela, a ważność testamentu oceniana jest według prawa polskiego. Podkreślam, że jest to zasada ogólna. Bo w szczegółach prawo jest bardziej łaskawe dla spadkodawców (czy dla spadkobierców jest łaskawe, to już zależy od konkretnego przypadku i interesów spadkobierców). Wystarczy sporządzić testament zgodny z prawem:

– miejsca, w którym sporządzono testament;

– państwa, którego obywatelem był spadkodawca albo w chwili sporządzania testamentu, albo w chwili śmierci;

– miejsca, w którym spadkodawca miał miejsce zamieszkania albo w chwili sporządzania testamentu, albo w chwili śmierci (ocena, czy spadkodawca miał miejsce zamieszkania podlega prawu tego miejsca);

– albo w zakresie dotyczącym nieruchomości – miejsca położenia nieruchomości

Powołane wyżej regulacje dotyczą także odwołania testamentu. Przykładowo: Polak mieszkający na stałe w Holandii wyjeżdża na urlop do USA i tam sporządza testament według prawa amerykańskiego. Ważny? Ważny. Przykłady można mnożyć z zastosowaniem powyższych zasad.

Wniosek ogólny jest taki, że gdziekolwiek byśmy nie sporządzili testamentu (oczywiście w formie zgodnej z prawem tego miejsca) to testament taki będzie ważny w Polsce i w państwach, w których obowiązuje konwencja dotycząca kolizji praw w przedmiocie formy rozporządzeń testamentowych sporządzona w Hadze dnia 5. października 1961 r. (Dz.U. z 1969 r., nr 34, poz. 284).

Konwencja obowiązuje w: Holandii, Finlandii, Szwecji, Danii, Norwegii, Belgii, Szwajcarii, Suazi, RPA, Fidżi, na Mauritiusie, Izraelu i Tongo (sprawdziłam – królestwo na Pacyfiku).

Co do innych Państw – mogę tylko zasugerować konsultację u miejscowego prawnika.

Zasady przedstawione wyżej są o tyle istotne, że w sprawach spadkowych dotyczących nieruchomości położonej w Polsce wyłącznie właściwy jest sąd polski. Nawet, jeśli sprawa spadkowa toczyła się za granicą, to w części dotyczącej nieruchomości musi się toczyć niezależnie w Polsce. Właśnie wtedy sąd musi ocenić, czy testament jest ważny – niekoniecznie według prawa polskiego.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (12) 422 00 41e-mail: a.swaczyna@slwadwokaci.pl

kasia 24 czerwca, 2014 o 23:19

Mam taką wątpliwość… Chcielibyśmy z mężem spisać testament i uwzględnić w nim bardzo ważną kwestię dla nas, mianowicie chcemy wskazać opiekuna/ów dla naszego syna w razie naszej nagłej śmierci. Mieszkamy zagranicą, ale opiekun który miałby być wskazany przez nas mieszka w Polsce. I tu mamy wątpliwość czy testament ten powinien zostać spisany w Pl czy w kraju w którym obecnie mieszkamy? Czy testament sporządzony zagranicą- a dokładnie kwestia opieki nad synem- będzie respektowana / uznana w prawie polskim? Czy wskazany przez nas opiekun otrzyma takie prawo? Czy może zdażyć się sytuacja że sąd nada prawo opieki nad naszym synem komuś innemu , wbrew naszej woli?

swaczyna 29 czerwca, 2014 o 11:38

Bardzo dziękuję za to pytanie. Temat testamentów za granicą czeka już w kolejce do opisania. Postaram się rozszerzy wpis o kwestię opiekuna dla dziecka (być może w ogółe poświęcę temu osobny wpis).

ryba 2 lipca, 2014 o 19:22

Witam. Mam pytanie, co w przypadku, gdy obywatel amerykański zmarł w Polsce po dwuletnim pobycie w Polsce. Zostawił testament spisany własnoręcznie. W sądzie amerykańskim już się toczy postępowanie spadkowe. Czy w Polsce konieczne jest też przeprowadzenie postępowania spadkowego czy następuje uznanie wyroku sądu amerykańskiego? co, jeśli w Ameryce nie istnieje w prawie taka forma testamentu jak testament własnoręczny? Według tej zasady, że testament jest ważny, jeśli został sporządzony zgodnie z prawem miejsca, gdzie spadkodawca miał miejsce zamieszkania w chwili śmierci to jest ważny. Ale czy konwencja obowiązuje również w USA? czy jeśli tam się toczy postępowanie spadkowe z mocy ustawy,to czy w Polsce nie musi być osobno przeprowadzone na podstawie testamentu?

swaczyna 20 lipca, 2014 o 22:45

Nie odpowiem tu na szereg Pani pytań, bo to indywidulna sprawa, ale na część pytań znajdzie Pani odpowiedź tu.

Amalia 13 listopada, 2014 o 19:51

Witam,mam wazne pytanie.Mieszkam w Hollandi 25 lat.Moj brat mieszka w Holaandi 8 lat.Ma dlugi w Polsce (dlugi alimentacyjne)i dlugi podatkowe w Holandi liczone w tysiacach.Mieszka w socjalnym mieszkaniu i ma zasilek socjalny 4lata.Jest chory nieuleczalnie moze 2M-ce zycia.Nie posiada ubezpieczenia pogrzebowego nastepne wydatki i dlugi.Wiem ze dlugi zwiazane z pogrzebem(jezeli pochowa go gmina) i przywrocenie domu do oddania spoldzielni musza byc zaplacone przez rodzine.W tym przypadku jego dzieci ma ich dwoje(Nie pomoze odrzucenie spadku w nowych dlugach spowodowane po smierci).Jest rozwodnikiem.Mam pytanie gdzie mam odrzucic spadek w obu krajach,czy wystarczy tylko w Polsce?Kiedy mam to zrobic,czy moge wyprzedzic jego dzieci i swojego tate,a jego ojca? Jak to wyglada dalej dla mojej corki 19 lat .Ja Polka(dwa obywatelstwa mam) ,tata Holender.My prowadzimy normalne spokojne zycie,a tu taka niespodzianka.Prosze o odpowiedz.

swaczyna 14 listopada, 2014 o 19:26

Niestety nie udzielam na blogu porad w indywidualnych sprawach.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: