Wpis przeniesiony z www.blog.kancelaria swaczyna.p z dnia 30. maja 2013 r.
Chcesz wyjechać z dzieckiem na stałe za granicę, ale nie masz szansy na zgodę byłego małżonka? Oboje macie władzę rodzicielską, albo jedno z was ma powierzoną władzę rodzicielską, a drugie – ograniczoną władzę rodzicielską. W takim razie wyjazd za granicę (na stałe) bez takiej zgody to realne ryzyko zastosowania konwencji haskiej (pisałam o tym tu). Co robić?
To nie jest sytuacja bez wyjścia.
Dalszą część artykułu przeczytasz TUTAJ >>
Witam ma prare pytan do pani na tomiast chcem wyjechac z dzieckiem do Niemiec na stałe chciała bym sie dowiedziec jakie sa mi potrzebne dokumenty do tego wyjazdu gdysz moj chłopak ojciec naszego dziecka dojedzie do nas po 4 miesiacach czy do tego czasu jest mi potrzebna jakas zgoda od niego czy tylko wystarczy ze podpisze zgode na wyrobienie dowodo dziecku czy musze cos miec od notarjusze ?? Bardzo prosze o odpowiedz
Niestety, blog nie jest miejscem, w którym udzielam porad prawnych (niezależnie od stopnia skomplikowania). Przykro mi, taką mam zasadę. Proszę udać się do miejscowego prawnika po poradę.
Niestety Polskie Sądy nie dają dzieciom wyjechać z Polski nie dają takiej zgody ,więc nie jest to chleb powszedni…
Na pewno i takie sytuacje się zdarzają. Wszystko zależy od konkretnego przypadku.
Witam,
W lipcu 2013 otrzymałam zgodę Sądu na wyjazd dziecka ze mną zagranicę. Ponieważ syn rozpoczynał naukę w I klasie szkoły podstawowej a ja musiałam jak najszybciej wyjechać, razem z byłym ustaliliśmy, że syn zostanie z ojcem na okres trwania roku szkolnego. W międzyczasie były wniósł wniosek do sądu o zasądzenie alimentów i ustalenie miejsca pobytu syna przy nim. W lutym 2014 odbyła się rozprawa, która miała być sprawą o zniesienie obowiązku alimentacyjnego względem byłego partnera. Sprawa odbyła się beze mnie, jednakże dostarczyłam do sądu wyjaśnienie dlaczego nie mogłam się na nią stawić. Okazało się, że na owej sprawie zmieniono miejsce pobytu syna. W związku z powyższym mam pytanie, czy zgoda sądu na wyjazd syna ze mną zagranicę jest wciąż ważna?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. To jedynie skrawek historii i nie znam treści dokumentów. Niezależnie od tego nie udzielam tu porad prawnych – proszę zgłosić się do prawnika, pokazać mu szystko, opowiedzieć, co się wydarzyło. Blog nie temu służy.
Dziękuję za przydatne informacje. Od niedawna rozpatruję wyjazd za granicę, trudno powiedzieć, czy na stałe, czy na kilka lat, a nie chcę absolutnie zostawiać dziecka w kraju… Przy okazji zapraszam na swoją stronę http://www.zniczepromo.com.pl
A co z prawami ojca? Co z podstawowymi prawami logiki i prawami człowieka? Co z opieką naprzemienna? Pięść mi sie zaciska jak czytam artykuły pt. Milion sposobów jak scigac alimenciarza….w Polsce funkcjonuje barbarzyńskie prawo, ktore tworzy patologie, a często jest przyczyną tragedii. Jak można ojcu dziecka powiedzieć od teraz będziesz widywac swoje dziecko w ktorys tam weekend…..?!? Dlaczego panstwo polskie nie szanuje swoich obywateli? Dlaczego zastanawia sie i duma nad zwiazkami partnerskimi, łamiąc jednoczesnie podstawowe prawa obywateli ktorymi sa dzieci i ich ojciec? Równy dostep do prawa! Równość wobec prawa! Znamy te slogany….dlaczego polska jeszcze nie dorosla do przestrzegania tych podstawowych praw?
Rzygac sie chce!
O opiece naprzemiennej pisałam na innym blogu (wpisy można znaleźć tu). Ojcowie coraz mocniej walczą o swoje prawa i – wprawdzie powoli – efekty są widoczne w rzeczywistości sądowej.
witam,
Jestem w podobnej sytuacji. Mam dwójkę dzieci z związku partnerskiego 6l. i 2l. Mój obecny narzeczony mieszka w Wielkiej Brytanii i jest wdowcem(sam wychowuję również dwujkę dzieci.) ma tam mieszkanie. Planujemy ślub w czerwcu i chciałabym wyjechać z dziećmi na stałe. Ojciec dziecka interesuję się i ma przyznane widzenia tylko na moją córkę 6l(w sądzie nie chciał poszerzenia wniosku o widzenia na syna 2l). alimenty płaci na obydwoje dzieci. Biorąc pod uwagę fakt że jest mi bardzo cięzko, że nie mogę dzieciom zapewnić dobrobytu tu w Polsce bo samych opłat mam około 1200zł a Pieniązki jakie mam wraz z alimentami to ok 2000. Naprawdę jest cieżko i wiem że tam będzie nam o wiele łatwiej. Nie chce utrudniać ojcu kontaktu z dziećmi i mogłabym z nimi przyjeżdźać do Polskie raz na 3 miesiące na 2 tygodnie bo warunki związane z nauczaniem w UK na to pozwolą. Oczywiście dzieci wakacje również mogłyby spędzać u Ojca. Nasz sąd jest bardzo stronniczy- gdyż obecna konkubentka mojego Ex w nim pracuję. Każda sprawa jaka tam trafia jest rozpatrywana na moją niekorzyść. Sprawa o ograniczenie władzy którą założyłam jak ojciec nie interesował się dziećmi ani wtedy jeszcze ciązą została przegrana, Sąd jedynie orzekł że miejsce pobytu dziecka jest tam gdzie miejsce pobytu matki- czy to ma jakieś znaczenie w staraniu się o wyjazd na stałe i o paszporty??
Bardzo proszę o pomoc co mogę zrobić w takiej sytuacji.
Co do pobytu dziecka – postaram się zamieścić osobny wpis na ten temat. Niestety, nie udzielam na blogu porad prawnych w indywidualnych sprawach. Proszę udać się po poradę prawną w swojej okolicy.
Witam serdecznie. Mam nastepujacy proble. Gry urodzilam syna nie mialam kontaktu z jego ojcen wiec nie uznal on dziecka. W akcie urodzenia syna jest wpusane imie wybrane przez urzednika oraz przepisane moje nazwisko i w tym tkwi caly problem. Bylam w Dunskim urzedzie w celu zameldowania dziecka a urzednicy domagaja sie zgody ojca ktorego defakto nie ma. Niestety nq akcie urodzenia jest imie i nazwisko co komppikuje cala sprawe. Prosze poradzcie mi co mam zrobic. Z gory dziekuje i pozdrawiam
A pokazywała Pani w urzędzie skrócony, czy zupełny odpis aktu urodzenia?
Witam Mam taki problem .Rozstałam się z mężem nie mamy jeszcze żadnej regulacji prawnej a chciała bym wjechać na stale do USA mąż wyraził zgodę na wyjazd .Moje pytanie brzmi w jakiej formie ma być ta zgoda podpisana i do jakiego urzędu mam się zgłosić.pozatym czy potrzebuję oddzielnej zgody na wyrobienie pasportu i wizy ?
Przykro mi, ale nie udzielam porad prawnych na blogu.
Dodam iż zgoda jest na wyjazd 2 dzieci
Dzień dobry
Ja mam ograniczoną waldzę rodzicielską przez nadzór kuratora, a poznalam w Niemczech męzczyznę z którym chcę żyć, planujemy ślub, mam 7 letnie dziecko na ktore mam ograniczona władzę, co mogę zrobić zeby wyjechac z dzieckiem do Niemiec i tam zyć z przyszlym męzem.?
Udać się do adwokata i porozmawiać o Pani sytuacji. Naprawdę nie można nic doradzić na podstawie 3 zdań opisu.
Witam serdecznie
moj ex maz mieszka na stale w Uk,ja wraz nasza 7 letnia corka w Polsce, ojciec dziecka widuje sie z nia raz w miesiacu w weekend, poznalam mezczyzne i zamierzam wyjechac do kanady na stale i oczywiscie zabrac corke ze soba . Byly maz nie wydal zgody , mimo iz sam nie meiszka w polsce.czy bedzie duzy problem uzyskac pozwolenie na wyjazd dziecka??
dziekuje
Trudno mi powiedzieć – dwa zdania to naprawdę za mało. Na pewno warto spróbować, a wcześniej skonsultować się z adwokatem, co wpisać we wniosku, żeby zwiększyć swoje szanse.
Jak powinna wyglądać pisemną zgodą ojca w sytuacji, gdy wyraża zgodę na wyjazd z dzieckiem za granicę na stałe? Nigdzie nie mogę znaleźć wzoru takiego dokumentu. Czy taki w ogóle istnieje? Z góry dziękuję.
Dziękuję za pytanie. Postaram się stworzyć osobny wpis w najbliższym czasie.