15
cze

WYKONAWCA TESTAMENTU

Kim jest wykonawca testamentu? Osobą, która – po śmierci osoby, która sporządziła testament – ma za zadanie dopilnować realizacji ostatniej woli spadkodawcy. W szczególności wykonawca testamentu powinien zarządzać majątkiem spadkowym, spłacić długi spadkowe, wykonać polecenia i zapisy oraz – wydać spadkobiercy majątek spadkowy. Ustawowy (wskazany wcześniej) zakres obowiązków wykonawcy testamentu może być zmodyfikowany przez spadkodawcę w testamencie. Wybrana przez spadkodawcę osoba nie ma obowiązku przyjąć funkcji wykonawcy testamentu. Jeżeli jednak zostanie wykonawcą testamentu, z funkcji tej może ją zwolnić tylko sąd z ważnych powodów.

Pan Marcin Margoński w komentarzu do poprzedniego wpisu wskazał na celowość ustanowienia zarządcy spadku i wykonawcy testamentu równocześnie. Zdarzyło mi się zaprojektować treść testamentu, w którym spadkodawca wskazywał i wykonawcę testamentu i zarządcę (nie była to wprawdzie ta sama osoba, ale obie funkcje występowały w jednym testamencie), jednak notariusz odmówił sporządzenia testamentu notarialnego o takiej treści. Zdaniem notariusza występowała kolizja między zarządcą spadku, a wykonawcą testamentu, tzn. ich obowiązki miały się krzyżować. Osobiście jestem zdania, że żadnej kolizji tu nie ma, nawet w sytuacji, gdy zarządcą spadku i wykonawcą testamentu są dwie różne osoby. Po prostu wykonawca testamentu zarządza spadkiem do momentu przekazania majątku spadkowego zarządcy. Trzeba pamiętać, że zarządca spadku działa za spadkobiercę. Jeżeli nie ma zarządcy spadku, to wykonawca testamentu zarządza spadkiem do momentu wydania spadku spadkobiercy. Podstawienie w miejsce spadkobiercy zarządcy spadku w rzeczywistości nic więc nie zmienia.

Mimo mojej opinii na ten temat, osoby chcące ustanowić równocześnie i wykonawcę testamentu i zarządcę spadku mogą spotkać się z odmową notariusza. Jak zwykle w takim przypadku są trzy wyjścia: albo trzeba szukać innego notariusza, który zrobi to, czego chcemy, albo można zaskarżyć odmowę dokonania czynności notarialnej do sądu okręgowego (za pośrednictwem odmawiającego notariusza w terminie tygodnia od odmowy), albo – poddać się i sporządzić testament zgodnie z sugestią notariusza (co osobiście uważam, za najgorsze rozwiązanie).

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 12 294 51 05e-mail: swaczyna@kancelariaswaczyna.pl

Agnieszka 17 czerwca, 2013 o 14:49

Odziedziczyłam wraz z siostrą spadek po mamie, wyznaczyła ona jako wykonawcę testamentu moją ciocię. Upoważniła ją w testamencie do opieki prawnej nad mieszkaniem do ukończenia przeze mnie i moją siostrę 25 roku życia. Czy ja, mając 23 lata, moja siostra 19 musimy prosić o zgodę cioci jezeli chcemy np. wynająć pokój w mieszkaniu studentowi ?

swaczyna 20 czerwca, 2013 o 23:21

To bardzo interesująca sytuacja. Przyznam, że mam wątpliwości, czy można ustanowić wykonawcę spadku do ukończenia 25 roku życia spadkodawców. Jak znajdę wolniejszą chwilę, zgłębię probem. Niezależnie od wszystkiego wynająć można rzecz nie będąc jej właścicielem, tak więc nie widzę tu problemu.

Michal 6 lipca, 2016 o 19:58

Czy udało się Pani coś w tym temacie ustalić?

swaczyna 7 lipca, 2016 o 08:43

Gdybym miała tę kwestię przemyślaną, to z całą pewnością zamieściłabym wpis na blogu. Niestety zawsze trafiają się sprawy pilniejsze. Mam nadzieję, że uda mi się wrócić do tematu.

szpulka 24 listopada, 2014 o 22:51

Mam pytanie odnośnie skomplikowanej sytuacji. „Starsza kobieta” jest spadkobierczynią majątku po swojej zmarłej krewnej, która z kolei dziedziczyła majątek po swoich rodzicach. Niestety w obu przypadkach nie miało miejsca sądowe poświadczenie dziedziczenia (po śmierci „rodziców krewnej” – nie było postanowienia sądowego o nabyciu spadku, po śmierci krewnej – nie było postanowienia sądowego o nabyciu spadku ).”Starsza kobieta” rozpoczyna starania o sądowe postanowienie o nabyciu spadku/ poświadczenie dziedziczenia. Niestety w trakcie podjętych czynności umiera. W pozostawionym testamencie wskazuje wykonawcę testamentu. Czy wykonawca testamentu ma prawo złożyc wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku i zakończyć rozpoczęte przez „Starszą Panią” starania o prawne przejęcie spadku? Czy spadek, który nie został prawnie przejęty za życia „starszej Pani”, wchodzi w skład masy spadkowej, którą będzie rozporządzał wykonawca testamentu?

swaczyna 24 listopada, 2014 o 23:41

Dziękuję za pytanie. Z pewnością powstanie z tego osobny wpis na blogu.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: