27
May

ZACHOWEK – ILE SIĘ NALEŻY?

Zanim o zachowku

– najpierw kilka słów wstępu, bo dawno mnie tu nie było. Tych, którzy chcą wiedzieć, dlaczego dawno nie pisałam, zapraszam na blgowrozwod.pl.

I jeszcze refleksja? Wczoraj przeczytałam o zrzucie wody z zapory we Włocławku i zalaniu gniazd wielu ptaków. To straszna i smutna wiadomość. Za brak szacunku dla przyrody przyjdzie nam zapłacić, a konsekwencje odczują na pewno nasze dzieci. Przypomniała mi się w związku z tą sytuacją bardzo stara piosenka żeglarska Andrzeja Koryckiego: sto pierwszy toast za zdrowie morza (dla mniej cierpliwych – piosenka zaczyna się od 0:52). Dedykuję tym, dla których przyroda ma znaczenie i tych – którzy nie myślą…

W tym niewesołym nastroju nie mogę pisać o niczym innym niż o prawie spadkowym.

Komu przysługuje zachowek?

Małżonkowi, zstępnym i rodzicom spadkodawcy, o ile byliby powołanie do spadku z ustawy. Zstępni to prawnicze określenie na tych wszystkich krewnych, których pozostawiamy po sobie w linii prostej: dzieci, wnuki, prawnuki (biologia nie pozwala sięgać dalej). Co oznacza stwierdzenie, że zachowek się należy o ile byliby powołani do spadku z ustawy? Rodzice spadkodawcy dziedziczą wyłącznie wtedy, gdy spadkodawca nie pozostawił zstępnych. Jeżeli zmarły pozostawił dzieci, wnuki itd. to rodzice nie doszliby do spadku, czyli zachowek im się nie należy.

Zachowek – Ile się należy?

Zachowek przysługuje w wysokości połowy udziału, który przypadłby osobie uprawnionej w drodze dziedziczenia ustawowego. Są jednak osoby “uprzywilejowane”, którym należy się wyższa kwota bo aż 2/3 udziału, jako by im przypadł w wyniku dziedziczenia ustawowego.

Kiedy należy się 2/3 udziału?

Tylko wtedy, gdy osoba uprawniona do zachowku jest trwale niezdolna do pracy lub jest małoletnia. Decydujący jest moment otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy. Jeżeli dziecko zmarłego stało się inwalidą niezdolnym do pracy 3 lata po śmierci rodzica to wysokość przysługującego zachowku wynosi 1/2 udziału, który by przypadł w drodze dziedziczenia ustawowego. Podobnie, jeżeli sprawę o zachowek wnosi 19-letnie dziecko zmarłego 4 lata pośmierci rodzica, to wysokość zachowku wynosi 2/3 udziału spadkowego, jaki by przypadł tej osobie przez dziedziczenie ustawowe.

Przedawnienie

Jeżeli zastanawiasz się nad wysokością należnego Ci zachowku, pamiętaj o przedawnieniu roszczenia. Pisałam o tym tu i tu – zapraszam do lektury.

{ 4 comments… read them below or add one }

adt May 30, 2018 at 12:12

Widzę, iż na blogu RODO jeszcze się nie przyjęło 🙂

Reply

swaczyna June 3, 2018 at 10:45

Dlaczego?

Reply

adt June 5, 2018 at 15:05

Zbierane są pliki cookies i brak jest możliwości odmowy na powyższe.

Reply

swaczyna June 13, 2018 at 14:51

Dziękuję. Postaram się zadziałać.

Reply

Leave a Comment

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem swaczyna@kancelariaswaczyna.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: