1
Sep

ZALICZENIE DAROWIZNY NA POCZET WŁASNEJ SCHEDY SPADKOWEJ

Wpis z dnia 24. czerwca 2012 r. przeniesiony z www.blog.kancelariaswaczyna.pl

Trochę się opuściłam w „obowiązkach” i mam małe opóźnienie na blogu, za co serdecznie przepraszam. Trudno mi się było jednak ostatnio zorganizować, bo w kancelarii mam remont i oprócz zwykłej adwokackiej pracy zajmowałam się wyborem kafelków (po krakowsku „fliz” :-)), klamek itp. zajęciami. Też to lubię, ale doba ma niezmiennie 24 godziny.

Jeden z czytelników bloga zadał mi niedawno następujące pytanie (muszę przyznać, że pytania zawsze sprawiają mi przyjemność. To dowód, że moja „twórczość” kogoś interesuje):

„[…] Art. 1040 mówi iż obdarowany jeżeli wartość darowizny jaką otrzymał jest większa niż jego udział w podziale majątku z uwzględnieniem darowizn to nie jest brany pod uwagę przy podziale schedy, ale nie musi nic zwracać. A jednocześnie wiele dyskutowanych spraw odnosi się do majątku tak przekazanego ze wskazaniem do wypłaty zachowku właśnie z otrzymanej darowizny.”

Słuszne spostrzeżenie. Mimo sprzeczności istniejącej na pierwszy rzut oka, jest to sprzeczność pozorna. Czym innym jest dział spadku i tu oczywiście ma zastosowanie art. 1040 k.c., a czym innym – roszczenie o zachowek. Przy dziale spadku fakt, iż moja darowizna (dokonana na moją rzecz) przewyższa mój udział w spadku nie spowoduje konieczności wyrównania przeze mnie udziału w spadku innych osób. To, co kiedyś dostałam pozostanie bez zmian. Najwyżej dział spadku dokona się z pominięciem mnie (bo przecież i tak wcześniej otrzymałam darowiznę, nie jestem więc stratna). Jeżeli jednak zgłosi się do mnie osoba uprawniona do zachowku, która nie uzyskała w wyniku działu spadku swojego udziału (bo np. już nie było czego dzielić) i zażąda wypłaty zachowku, to w takiej sytuacji zastosowanie znajdą przepisy dotyczące zaliczania darowizn przy obliczaniu zachowku (art. 993 i dalsze k.c.). Jeżeli roszczenia o zachowek nikt nie zgłosi zostanę z moją darowizną bez obowiązku zwracania komukolwiek czegokolwiek.

To po prostu dwie odrębne kwestie, które w życiu mogą się „zazębić”, ale każde reguły stosuje się zależnie od sytuacji, albo do działu spadku, albo do rozliczenia zachowku.

{ 6 comments… read them below or add one }

Bernadeta April 18, 2014 at 21:54

Witam,

moja siostra dostała działkę budowlaną. Pozostało gospodarstwo rolne, jednak wartość jego jest niższa niż wartość działki, którą otrzymała siostra. Tereny wchodzące w skład gospodarstwa są zalewowe, rolne. Moje pytanie brzmi: Czy w stwierdzeniu nabycia spadku będzie ona wymieniona w częściach ułamkowych? Moja Mama nie zostawiła testamentu. Będzie to dziedziczenie ustawowe.

Pozdrawiam serdecznie,
Bernadeta

Reply

swaczyna April 23, 2014 at 16:15

Szanowna Pani, jak już wielokrotnie pisałam, nie udzielam porad na blogu, bo nie taka jest jego funkcja. Jeżeli zagadnienie jest natury ogólnej, staram się odpowiedzieć w przyszłości wpisem.

Reply

Mariusz September 6, 2016 at 19:03

Dzień dobry,
mam małe pytanie odnośnie tego art. 1040 kc. Bowiem jeżeli obdarowany otrzymał dom wartości 200 tys. i w tej darowiźnie nie było informacji, aby ona nie wliczała się do schedy. A spadkodawcą był jego ojciec, który miał jeszcze córkę i żonę. To po śmierci ojca dziedziczy ustawowo żona, syn i córka w 1/3 części.
A więc wychodzi po 100 tys na osobę. Z art 1040 wynika, że jeżeli wartość darowizny (200tys.) podlegających zaliczeniu (podlega, bo nie jest zastrzeżone w darowiźnie aby nie była zaliczana do schedy) przewyższa wartość schedy (czyli jak rozumiem syna część spadku – 100 tys., a więc przewyższa) to spadkobierca nie jest obowiązany do zwrotu nadwyżki.
Zatem jeżeli syn może sobie zachować te 200 tys. darowizny i nie musi zwracać nadwyżki pozostałym spadkobiercą (żonie i córce spadkodawcy), to skąd żona i córka wezwą swoje w100 tys. spadku ?
Czy w związku z tym im należy się jedynie po 50 tys. jako że 100 tys na pół, a jedynie mogą dochodzić zachowku od syna ?
Bardzo mnie to zastanawia.

Pozdrawiam,
Mariusz

Reply

Mariusz September 6, 2016 at 19:24

zapomniałem dodać, że ojciec miał 100 tys majątku w chwili śmierci, stąd te 300 tys schedy spadkowej

Reply

swaczyna September 9, 2016 at 20:58

Dokładnie tak tyle, że w tym konkretnym przykładzie otrzymany spadek wyczerpuje zachowek, chyba że komuś by przysługiwał zachowek w wysokości 2/3 udziału spadkowego.

Reply

Paweł March 14, 2017 at 08:55

Czemu wyczerpuje zachowek? Na jakiej podstawie? 1040kc?

Reply

Leave a Comment

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem swaczyna@kancelariaswaczyna.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: