14
Dec

ZAMELDOWANIE TO NIE PRAWO DO MIESZKANIA

Na codzień nie zajmuję się obowiązkiem meldunkowym (prawo administracyjne nigdy nie było moją pasją). Skąd zatem dzisiejszy wpis?

W zeszłym tygodniu do mojej kancelarii przyszła Pani. Pani chciała się dowiedzieć się, co zrobić z zameldowanym krewnym, który od dawna nie mieszka w mieszkaniu? Pani wiedziała, że można złożyć wniosek o wymeldowanie krewnego, ale obawiała się, że jak krewny dowie się o jej działaniach, to od razu się wprowadzi. Pani potwierdziła, że nie wpuści krewnego do domu, ale obawiała się Policji. Czy słusznie?

Kwestia najważniejsza – meldunek nie tworzy prawa do mieszkania. Ustawa o ewidencji ludności stanowi, że: zameldowanie na pobyt stały lub czasowy służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu osoby w miejscu, w którym się zameldowała (art. 28 ust. 4).

I nic więcej!!!

Policja nie może zatem wprowadzić nam kogoś do mieszkania, jeżeli sobie tego nie życzymy. Nie może nam kazać przyjąć osoby zameldowanej pod dach. Nie może nam też nic zrobić za odmowę wpuszczenia do mieszkania.

Nie będę tutaj opisywała całej procedury wymeldowania delikwenta. O szczegóły można się dopytać w urzędzie gminy.

 

Ps.

Jak chyba każdy prawnik (i wielu nieprawników) śledzę, co dzieje się z Trybunałem Konstytucyjnym i trzymam mocno kciuki za demokrację. To sprawa naprawdę ważna.

{ 2 comments… read them below or add one }

Magda March 21, 2016 at 17:12

Witam serdecznie,
Moja była lokatorka twierdzi, ze policja nakłaniała ją do wyważenia drzwi w domu, w którym była zameldowana, a do którego rzekomo nie została wpuszczona. Dodam, ze lokatorka nie posiadła żadnej umowy najmu itp.

Reply

Jan June 18, 2017 at 02:03

Policja podżegała do przestępstwa (włamanie).

Reply

Leave a Comment

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem swaczyna@kancelariaswaczyna.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: